7 Avrupa Ülkesi Sinovac Yasaklarını Gevşetti: Sinovac Olanlar Turist Olarak Ülkelere Giriş Yapabilecek

34
6
3
3
2
Avrupa Birliği, Sinovac aşısına yönelik güvensiz bakışı sebebiyle bu aşıyı olanların zorunlu haller dışında Avrupa ülkelerine giriş yapmasına izin vermiyordu. Sinovac'ın DSÖ'nün acil kullanım onayını da alması sonrası kimi Avrupa ülkelerinde bu yasaklar gevşetilmeye başlandı. 7 Avrupa ülkesi, turistlerde Sinovac aşısını kabul etmeye başladı.

Sinovac aşısı, ülkemizde uygulanmaya başlanan ilk aşı ve oldukça yaygın bir şekilde uygulandı. Ancak aşının kullanıma sunulmasından itibaren özellikle Avrupa ülkelerinde Sinovac aşısına yönelik negatif bir bakış vardı. Aşı Avrupa ülkelerinde uygulanmıyor ve son dönemde gündeme gelen 'aşı pasaportu' uygulamasında da geçerli aşılar listesinde yer almıyordu. Sinovac ile birlikte geçersiz olan bir diğer aşı ise Rusya'nın Sputnik V aşısıydı.

Bu durumun sebebi ise Sinovac'ın ve Sputnik V'in henüz Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşılar listesinde yer almamış olması. 27 Avrupa ülkesi, geçtiğimiz aylarda bu doğrultuda alınan bir karar ile ABD'ye tüm seyahat yasaklarını kaldırmıştı. ABD'de uygulanan tüm aşılar, EMA onayı olan aşılar. Ancak durum diğer dünya ülkeleri için böyle değil. Sinovac'ın uygulandığı pek çok ülkenin vatandaşlarına yönelik AB ülkeleri 'zorunlu olmayan hallerde' giriş yasağı uyguluyor.

7 Avrupa ülkesi yasağı gevşetmeye başladı:

Ancak son dönemde, özellikle Sinovac aşısı Dünya Sağlık Örgütü'nden acil kullanım onayı aldıktan sonra Avrupa'nın Sinovac'a bakışında değişiklikler yaşandı. Bu doğrultuda yedi Avrupa ülkesi Sinovac aşısı olanların da turist olarak ülkelerine girmelerine izin verme kararı aldı. 

İspanya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Bulgaristan, Slovenya ve Finlandiya, aşı sürecinin tamamlandığının kanıtlanması ve gelinen ülkenin 'yüksek riskli ülkeler' arasında yer almaması koşuluyla Sinovac olanlara da ülkelere giriş izni verecek.

Bu bağlamda ülkemizden Avrupa'daki bu yedi ülkeden birine seyahat etmek isteyen ve Sinovac aşısının her iki dozunu da olmuş olan kişilerin seyahatlerinin önünde bir engel bulunmuyor.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/dunya/avrupada-sinovac-yasagi-gevsiyor,Q10Dm12PDkCFGTcS579tZg
34
6
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
34
6
3
3
2