• Avustralya’da Büyüklüğü Basketbol Sahasının Yarısı Kadar Olan, Otobur Bir Dinozor Türü Bulundu
0
0
0
0
0
Avustralya'da yeni bir dinozor türü keşfedildi. Elde edilen bilgiler, dinazorların dünyaya nasıl yayıldıklarını anlamamıza yardımcı olabilir.

Dört bacaklı, uzun boyunlu, bitki yiyen ve neredeyse bir basketbol sahasının yarısı boyunda yeni bir dinozor türü keşfedildi. Bulunan bilgiler, dinozorların tüm dünyaya nasıl yayıldıklarını açıklamak için kullanılabilir.

Henüz Bulunmamış Koca Bir Dünya Var

Avustralya Dinazor Müzesi’nin başkanı David Elliott, 2005’te şans eseri bazı fosillere rastladı. Winton şehrinde keşfettiği fosillerin bacak kemiği olduğunu düşünen başkanın eşi Judy Elliott ise - karısı da kendisi gibi bir dinozor bilimci -  bu kemiklerin aslında dev bir ayak kemiği olduğunu farketti. Sonrasında bu kemikleri düzenleyen iki bilim insanı, yeni bir tür keşfettiklerini farkettiler ve bu türü Savannasaurus elliottorum olarak isimlendirdiler.

Sauropodların bir alt türü olan bu dinozorun kemiklerinin birçoğu bulunmuş. Ortalama 15 metre uzunluğunda, uzun boyunlu, neredeyse 3 fil ağırlığında olduğu tahmin edilen dinozorun çenesine ve dişlerine rastlanmadı. Ama büyük ihtimalle diğer sauropodlar gibi bu dinozorlar da bitki ile besleniyor.

Savannasauruslar, 95 ve 98 milyon yıl önce Avustralya'da yaşadılar. Dinozor Çağı 225 milyon yıl önce başladı ve 66 milyon yıl önce Dünya'ya çarpan bir asteroid ile sona erdi.

Yer altında olandan daha haberdar değiliz


Dinozorların Avustralya’ya nasıl gittiği hakkında ise bir bilgimiz yok. Avustralya o çağda Güney Kutbu ile birleşikti. Bu da Güney Amerika’daki dinazorların önce Güney Kutbu’na oradan da Avustralya’ya geçmiş olabileceği fikrini doğuruyor. Avustralya’da henüz başka sauropod bulunmuş değil, belki de varlardı fakat kemikleri günümüze kadar ulaşmadı.

Kaynak : http://www.theverge.com/2016/10/20/13351870/new-dinosaur-species-savannasaurus-australia-discovery-titanosaur-sauropod
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0