Bakan Koca'dan Bayram Tatili Öncesi Korkutan Uyarı

66
12
8
4
4
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir haftada vaka sayılarında yaşanan artışa vurgu yaparak önümüzdeki Kurban Bayramı tatilinde tedbirleri elden bırakmamamız gerektiğini açıkladı.

Koronavirüs pandemisi ile birlikte herkesin tanıdığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uzun zamandır sosyal medyada, özellikle de Twitter'da yaptığı paylaşımlarla sık sık halkımızı birinci ağızdan bilinçlendirme ve uyarma görevini üstleniyor.

Yarından itibaren başlayacak şekilde ülkemizde Kurban Bayramı kutlanacak. Geçtiğimiz günlerde kademeli normalleşmenin başlaması ile birlikte bu bayramda büyük seyahat hareketliliği bekleniyor. Bakan Koca da bu süreç öncesi uyarılarda bulunuyor.

Bakan'dan tedbir uyarısı

fahrettin koca

Bakan Koca Twitter'dan yaptığı paylaşımında "Vaka sayıları geçen haftaya kıyasla yaklaşık %30 oranında artış gösterdi. Bayram telaşı ve neşesi içinde tedbirleri hafife almayın. Kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durun. Bayrama gölge düşürecek tedbirsizliklerde bulunmayın. http://covid19.saglik.gov.tr" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı ayrıca bu uyarıyla birlikte bir de tablo paylaştı. Bu tabloya göre birinci doz aşılamada Türkiye ortalaması %62,85'i bulmuş durumda. 1., 2. ve 3. doz olarak uygulanan aşıların toplam sayısı ise 63 milyonun üzerinde

Bakan Koca ayrıca en az bir doz aşı yaptırmış olan vatandaşlarımızın sayısının 39 milyonu aştığını ve bu rakamın, 18 yaşın üstündeki nüfusun yaklaşık %63'üne karşılık geldiğini de belirtti. Aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Batıda aşılanma oranı daha yüksek

aşı

Daha önce vaka sayılarında gördüğümüz renk kodları olan mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renkler şimdi de aşılanma haritasında karşımıza çıkıyor. En yüksek aşılanma oranına sahip illerin mavi, en düşük aşılanma oranına sahip illerin kırmızı olduğu haritada batı kıyısında yer alan şehirlerin yarısının mavi olduğu gözüküyor. İstanbul turuncu renkli gözükürken İzmir ve Ankara'nın rengi ise sarı. 

Tabloya göre en yüksek aşılanma oranına sahip üç ilimiz sırasıyla Muğla, Çanakkale ve Kırklareli olurken en düşük aşılanma oranına sahip illerimiz ise Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis oldu. 

Kaynak : https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1417165699055771650
66
12
8
4
4
Emoji İle Tepki Ver
66
12
8
4
4