Bakan Varank, Google ve Tesla Merkezini Ziyaret Etti: “Togg, Tesla Yöneticilerini Heyecanlandırdı”

49
15
4
2
1
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CES 2023 için gittiği ABD'de Tesla ve Google genel merkezlerini gezdi. Bazı toplantılar gerçekleştiren Bakan Varank, sektöre ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

CES 2023 etkinlikleri nedeniyle bir süredir ABD'de olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Silikon Vadisi'ne ziyarette bulundu ve burada bazı temaslar gerçekleştirdi. Tesla ve Google'ın genel merkezlerini ziyaret eden Bakan Varank, bu ziyaretlerle ilgili de açıklamada bulundu. 

Mustafa Varank'ın açıklamalarına baktığımızda, Google'ın sunduğu hizmetlerin Türkiye'de nasıl daha aktif kullanılacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunulduğunu görüyoruz. Ayrıca Google'ın otomotiv sektörüyle ilgili çalışmalarını da Türkiye'ye getirebilmek için temaslar yapılmış durumda. Ancak bu noktada görüşmelerin hangi aşamada olduğu net değil.

Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Google ile ilgili açıklamaları şu şekildeydi:

Mustafa Varank Google

Google teknolojide 5 büyük global firmadan bir tanesi. Çok farklı çözümlerle dünyada teknolojinin, bilişim sektörünün gelişimini yönlendiriyorlar. Orada da yapay zeka ekibiyle, Türk yöneticilerle bir araya geldik. Orada çalışan Türk arkadaşlarımızla yapay zeka özelinde neler yapabiliriz,

Google'ın çözümlerini Türkiye'deki geliştiriciler, startuplar, teknoloji firmaları nasıl kullanabilirler, o çözümlerin üzerine neler inşa edebiliriz onlarla ilgili istişarelerde bulunduk. Güzel verimli bir toplantı oldu. Hatta yine otomotiv endüstrisi özelinde kendi geliştirdikleri çözümleri Türkiye’de nasıl uygulayabiliriz bunlarla ilgili ufuk açıcı bir istişaremiz oldu.

“Togg, Tesla yöneticilerini heyecanlandırdı”

Mustafa Varank Tesla

Türkiye'nin önemli gündem maddelerinden bir tanesinin Togg olduğunu düşündüğümüzde, Tesla'ya yönelik ziyaretin daha da önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Bunun farkında olan Bakan Varank, Tesla'nın elektrikli otomobil sektöründe öncü olduğunu ifade etti. Tesla'nın yaptığı çalışmaları yerinde görmek istediğinden bahseden Mustafa Varank, şu ifadeleri kullandı:

"Togg gibi bir startup Tesla yöneticilerini de heyecanlandırdı..."

"Türkiye ile ABD arasında bilimsel ilişkileri hızlandıracak programları uygulamaya alacağız"

Mustafa Varank Silikon Vadisi

Bakan Varank, ABD'de çalışan Türk bilim insanlarıyla ilgili de şöyle konuştu: "Buradaki hocalarımızla yaptığımız görüşmede beni heyecanlandıran şu oldu; artık dünya olaylara sadece bilimsel araştırma olarak bakmıyor. Bu bilimsel araştırmaları nasıl ticarileştirebiliriz, bunları ekonomik değere nasıl dönüştürebiliriz ve bir ürünleşme süreciyle insanlığın yararına çözümleri nasıl geliştirebiliriz buna bakıyor.

Türkiye ile ABD arasında bu tip inisiyatifleri başlatabiliriz, hızlandırma programları gerçekleştirebiliriz. Türkiye ile ABD arasında hem bilimsel hem de girişimcilik alanlarında ilişkileri daha hızlandıracak programları önümüzdeki dönemde uygulamaya alacağız."

Stanford Üniversitesi'ne yapılan ziyarette ise sağlık teknolojilerindeki iş birlikleriyle ilgili açıklamalar yapıldı

Mustafa Varank

Mustafa Varank'ın ziyaret ettiği noktalardan bir tanesi de Stanford Üniversitesi idi. Bakan Varank, buradaki ziyaretlerinde sağlık teknolojilerine vurgu yaptı ve şöyle konuştu: "Buranın başında Utkan Hocamız var. Türkiye'den zamanında Milli Eğitim Bakanlığı bursu alarak gelmiş, o bursu ödemiş ama Türkiye'yi unutmayan, Türkiye'den yüzlerce öğrenciyi kabul etmiş, onlara hocalık yapmış, Türkiye'de girişimleri olan bir hocamız.

Onlarla da önümüzdeki dönemde özellikle sağlık alanında nasıl uygulamalar yapabiliriz, Türkiye ile San Francisco arasında nasıl bir köprü oluşturabiliriz, hem Türkiye'den hızlandırma programıyla firmaları nasıl buraya getirebiliriz, ihtiyaç duyulan araştırmaların bir kısmını nasıl Türkiye'de gerçekleştirip ortak projeler yürütebilirizi görüştük. Dünyada şu anda 5 tane kanser erken teşhis araştırma merkezi var, bunlardan bir tanesini Türkiye'de kurup bu ağa dahil olabilir miyiz, bunları istişare ettik."

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bakan-varank-silikon-vadisini-ziyaret-etti/2783729#
49
15
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
49
15
4
2
1