• Anasayfa
  • Yaşam
  • Nadir Hastalık Çocuğun Gözünü Kaybetmesine Neden Oldu

Basit Bir Fotoğraf Sayesinde Küçük Bir Çocuğun Gözündeki Kanser Tespit Edildi

121
5
3
3
3
2017 yılında bir fotoğraf, Noah isimli çocuğun gözündeki nadir hastalığın tespit edilmesini sağladı. Fotoğraftaki görüntünün ardından yapılan ilk testlerde Noah’ın gözünün çok az gördüğü belirlendi.

Noah’ın gözündeki nadir kanser türünün tespit edilmesinde babası ve çektiği bir fotoğraf önemli bir rol oynadı. Noah’ın babası Ollie Blanks, küçük çocuğun bir fotoğrafında Noah’ın gözünde beyaz bir parıltı gördü. Noah’ın ebeveynleri, gördükleri parıltının ardından, o zaman 4 yaşında olan Noah’ı doktora götürdüler. 

Doktorlar, Noah’a beş yaş altı çocuklarda görülen retinoblastom teşhisi koydular. Retinoblastom, gözün ışığa duyarlı tabakası olan retinada görülen kötü huylu bir tümördür. Noah’a teşhis konulmasının ardından çocuğa altı kür kemoterapi uygulandı.

Çekilen bir fotoğraf, Noah'ın kanserinin tespit edilmesini sağladı

Retinoblastom

Noah’a uygulanan kemoterapi, çocuğun gözünün kurtarılmasında etkili olmadı. Tümörün diğer göz ve beyne de yayılması riskine karşılık doktorlar, Noah’ın sol gözünü almak zorunda kaldılar. Noah’ın alınan sol gözünün yerine bir protez yerleştirildi. 

Noah'ın ailesi, yaşananların ardından bir farkındalık kampanyası başlattı

Retinoblastom

Nadir görülen bir hastalık olan retinoblastom sonucu gözünü kaybeden Noah’ın ebeveynleri, Noah’ın gözünün kaybetmesinin ardından retinoblastoma karşı farkındalık yaratmak için çalışmalara başladılar. 

Retinoblastomun tespit edilmesinde fotoğraflar önemli bir rol oynuyor. Loş ışıkta ya da flaşla çekilen fotoğraflarda gözde görülecek beyaz bir parıltı retinoblastomun göstergesi olabilir. İngiltere’de her hafta bir çocuğa nadir görülen bir çocuk kanseri türü olan retinoblastom teşhisi konuluyor. 

Kaynak : https://www.khaleejtimes.com/international/europe/woman-recounts-horror-of-operation-without-anaesthesia
121
5
3
3
3
Emoji İle Tepki Ver
121
5
3
3
3