• Anasayfa
  • Sektörel
  • Boeing 737 Max’lerdeki Yazılım Hatasını Önceden Biliyormuş

Boeing’den Skandal Açıklama: 737 Max’lerdeki Yazılım Hatasını Kazalardan Önce Biliyorduk

64
3
2
2
1
Boeing’den yapılan açıklama, firmanın kazalara sebep olan sensör uyuşmazlıklarını haber veren yazılımdaki sorunu daha önceden bildiğini ortaya çıkardı.

ABD’li uçak üreticisi Boeing’in 737 Max-8 tipi yolcu uçakları, iki ölümlü kaza haberiyle gündeme gelmiş ve daha sonra da pek çok kurum tarafından uçuşlardan men edilmelerine giden bir süreç yaşanmıştı. Boeing, kazalara sebep olan sorunu kazalardan bir yıl önce bildiği itirafında bulundu.

BBC’nin haberine göre, uçağın ekseni ile hava akımının doğrultusu arasındaki açıyı belirleyen hücum açısı sensörlerinin uyuşmazlığını haber veren yazılımın sorununu firma, ilk modellerin teslimatından bu yana biliyormuş.

Şirket, başlangıçta sisteme standart bir özellik olarak kontrol yazılımı eklemeyi planladıysa da bu fikirden vazgeçmiş ve kontrol yazılımını ayrı olarak satarak uçakların kullanılabileceğini ortaya çıkarmış (otomatik manevra yapan sistemi devre dışı bırakmak için gereken ekipman da ayrı olarak satılıyor. Yani uçak düşmeye karar verdiğinde pilot müdahale edemiyor).

Boeing yetkililerinin bu duruma müdahale etmeme sebepleri ise sorunun uçuş güvenliği ve uçağın işleyişi açısından büyük bir etkisi olmayacağına inanmaları oldu. Yetkililer, sorunun gelecekteki bir yazılım güncellemesi ile çözüleceğine inanıyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing’in söz konusu hata hakkında ilk kazaya kadar bilgi vermediğini açıkladı.

Boeing 737 Max 8 tipi uçaklardan biri 10 Mart’ta Addis Ababa’dan kalktıktan kısa süre sonra düşmüş ve 157 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Daha sonra da Lion Hava Yolları’nın bir uçağı 29 Ekim 2018’de Cakarta’dan havalandıktan sonra denize çakılmış ve 189 kişinin mezarı olmuştu. Her iki kazanın sebebi de sensör uyuşmazlıklarında otomatik devreye giren MCAS sistemi olarak açıklanmıştı.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/boeing-737-maxlerdeki-yazilim-sorununu-kazalardan-once-biliyormus-41205088
64
3
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
64
3
2
2
1