Beklenen Gün Geldi: Chromium Tabanlı Microsoft Edge Artık İndirilebilir

46
8
7
3
2
Uzun bir süredir merakla beklediğimiz, Chromium tabanlı olarak yenilenen Microsoft Edge, bugün itibariyle kullanıma hazırlandı.

2018 yılının sonlarında duyurulan ve kullanıcıların merakla beklediği Microsoft Edge'in Chromium tabanlı yeni sürümünün resmi indirme kaynakları kullanıcılarla paylaşıldı. Sızdırılan bilgiler, yeni Edge'in nasıl olacağına dair ipuçları veriyordu ancak yine de ne ile karşı karşıya olduğumuzu tam olarak bilmiyorduk. Bugün itibariyle ise resmi olarak yayınlanan ilk önizleme sürümünü indirerek Micsoft Edge'in nasıl yenilendiğini deneyimleyebileceğiz.

Bilindiği üzere Internet Explorer'ın devamı niteliğinde olan ve Windows 10 ile hayatımıza giren Edge, ilk çıktığında birazcık heyecanlandırsa bile kullanıcıların istediği etkiyi yaratamamıştı. Radikal bir kararla yönünü Google üzerine çeviren Microsoft, bu kez her zamankinden daha fazla iddialı olarak karşımıza çıktı. Microsoft Edge tamamen yenilendi ve bu kez Chromium yapısı kullanıldı. Bu değişiklik kullanıcılara hangi avantajları sunabilecek ve gerçekten haberlerdeki heyecanı yaşatacak mı bunu ilerleyen zamanlarda görebileceğiz.

Ekran açıldığı an dikkatimizi çeken ilk şey, sekmelerin ve başlık çubuğunun hafif yumuşaklaştırılması oluyor. Bilindiği üzere eski Edge'de bu sekmeler doksan derecelik dik köşelerden oluşuyordu.

Dikkat çekici bir diğer detay ise, Google Chrome üzerinde oluşturmuş olduğunuz yer imleriniz Edge tarafından otomatik olarak entegre ediliyor. 

"Beklediğimize değecek mi?" sorusunun cevabı ise Microsoft Edge Insider'da gizli. Link üzerinden Microsoft Edge'i indirerek yeni taracıyı kullanabilir ve gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Edge ile ilgili olarak yapılması gereken bir hatırlatma ise, tarayıcının sadece Windows 10 üzerinde çalışıyor olması.

Kaynak : https://www.androidpolice.com/2019/04/08/microsoft-releases-first-builds-of-chromium-based-edge-browser/
46
8
7
3
2
Emoji İle Tepki Ver
46
8
7
3
2