Berlin Film Festivali'nde Türkiye'deki Deprem Felaketinin Adı Bile Anılmadı: "Avrupa İçin Yabancıyız"

41
8
2
1
1
Berlin Film Festivali'nde konuşan Türk sinemasının önemli isimleri, festivalde depreme değinilmemesine tepki gösterdi.

6 Şubat 2023’te meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremler, 10 ilde büyük yıkıma yol açtı ve 40 binin üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açtı. Ukrayna savaşı ve İran'daki protestolar tabii olarak anılırken yüzyılın felaketi olarak anılan çifte deprem, Berlin Film Festivali’nde anılmadı.

Depremler, festival programı dahilinde dile getirilmemesi sonrası Türk sinemasının temsilcileri tarafından Avrupa’ya sitem yoluyla anıldı. Antalya Altın Portakal Film Festivali direktörü Ahmet Boyacıoğlu ve sanat yönetmeni Başak Emre, festivalde deprem hakkında hiçbir şey söylenmemesine tepki gösterdi.

"Seremoni Ukrayna ile başladı, Ukrayna ile bitti"

berlin film festivali

Ahmet Boyacıoğlu, seremonide Türkiye ve depreme dair herhangi bir şeyin yer almamasına “Festivalin açılış seremonisi Ukrayna ile başladı, Ukrayna ile bitti ve İran’a dokundu. Ancak Türkiye’den bahsettiklerini sanmıyorum.” sözleriyle tepki gösterdi.

Başak Emre ise “Ben buradayken bir toplantı depremden bahsetmeyerek başlamasına üzgünüm ve maalesef ki bu yaşanıyor. Sosyal medyada da destek hissetmiyoruz.” sözleriyle tepkiyi sürdürdü.

“Avrupa için yabancıyız” 

Boyacıoğlu, deprem gündeminin yanı sıra Türkiye’nin festivalde ve Avrupa’daki diğer festivallerde yer almamasını da dile getirdi. “Dürüst olmak gerekirse Avrupa, Türkiye’ye çok da ilgi duymuyor. Avrupa için bir şekilde yabancıyız.” şeklinde konuşan Boyacıoğlu, Berlin Film Festivali’nde Türk bir jürinin yer almadığını da hatırlattı.

Kaynak : https://variety.com/2023/film/global/turkish-film-community-earthquake-international-solidarity-1235528508/
41
8
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
41
8
2
1
1