• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim Adamları Düşünce İle Bir Hamam Böceğini Yönetmeyi Başardı!

Bilim Adamları Düşünce İle Bir Hamam Böceğini Yönetmeyi Başardı!

2
0
0
0
0
İnsanlığın dünyanın hakimi olma yolundaki bitmek tükenmek bilmeyen isteği doğrultusunda bilim adamları hamam böceğine yerleştirdikleri çiple düşünce üzerinden kontrol edebilecek şekilde geliştirildi.

Gelişen teknoloji ile beraber akıl, yani düşünce ile kontrol isteğimiz de artıyor. İnsanoğlunun yaşayan en önemli ve en değerli varlık olduğu düşüncesi neticesinde diğer tüm canlıları kullanıyorken özellikle böcekler üzerindeki testler ile farklı bulgular ortaya çıkıyor. Bu sefer Shachar Arnon, Nir Dahan, Amir Koren, Oz Radiano, Matan Ronen, Tal Yannay, Jonathan Giron, Lee Ben-Ami, Yaniv Amir, Yacov Hel-Or, Doron Friedman ve Ido Bachelet adındaki bilim adamlarından oluşan ekip PLOS One adını verdikleri zihinsell düşüceler ile bir hayvanı kontrol etme testini başarıyla geliştirdiler.

İsrail’deki Efi Arazi Bilgisayar Bilimleri Okulu önderliğindeki çalışmalar sonucunda hamam böceklerine bir çip yerleştiren ekip, bu hamam böceğini zihin üzerinden düşünce ile hareket ettirebilmeyi başardı.

Yani son olarak sinema salonlarında Ant-Man olarak gördüğümüz ve karıncaları kontrol edebilen bir adam -büyüyüp küçülme yaşayamasa da- gerçekten var olabilir. Şu anda çalışmalarının başında olan İsrailli ekip, eğer başarılı olursa gerek askeri gerek tıbbi alanlarda fazlasıyla işe yarayabilecek nano robotlara sahip olabilinecek gibi duruyor.

Kaynak : http://journals.plos.org/plosone/article/asset?id=10.1371%2Fjournal.pone.0161227.PDF
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0