• Anasayfa
  • Bilim
  • 1 Buçuk Metre Boyunda Bir Deniz Akrebi Keşfedildi

1 Buçuk Metre Boyunda Bir Deniz Akrebi Keşfedildi

4
0
0
0
0
Günümüz eklembacaklılarının büyük büyük dedesi olan bu yaratık antik zamanlardan kalma kil katmanlarının arasında bulundu.
Modern dönemin akrep ya da deniz akrebi gibi eklembacaklıların atası olan bu devasa yaratık da bir çeşit deniz akrebi (eurypterid) ve kendisi 460 milyon yıl öncesine ait.

Ordovician Dönemi olarak anılan bu dönemi akciğer solunumu yapan yaratıkların evrilmesinden çok daha önce; ayrıca bulunan bu son fosil, daha önceki en eski deniz akrebi fosilinden de 10 milyon yıl daha yaşlı.

Amerika’nın Iowa eyaletinde kuzeydoğuda yer alan Winneshiek kayacında eski bir meteor kraterinde bulunan ve Pentecopterus Decorahensis adı verilen bu yaratık, Penteconter isimli bir Antik Yunan gemisinden ilham alınarak adlandırılmış.

Yale Üniversitesi’nde görevli James Lamesdell, “bu yeni tür son derece sıra dışı özelliklere sahip. yüzgeçlerinin ve bacaklarının yapısı eşsiz, kafasının şekli de öyle ve üstelik bir buçuk metre boyunda” şeklinde açıklama yaparak heyecanını dile getirirken “En muhteşem yanlarından biri ise fosilin neredeyse tamamen korunmuş olması. Dış iskelet, kayaç tabakaya basılı olarak kalmış; ancak sökülerek mikroskop altında çalışmak için son derece uygun. Ayrıca fosil, inanılmaz derece detay içeriyor ki; bunların arasında bacaklarındaki ufak kıl yapılarının izleri de var. Adeta modern bir canlının sıyrılmış derisi üzerinde çalışıyor gibi hissediyorsunuz. Bu tüm paleontologlar için eşi bulunmaz bir fırsat” diyerek devam ediyor.

Pentecopterus aynı zamanda Ordovician Dönemi’ne ait olan en büyük eklem bacaklı olma özelliğine sahip; ancak 1,7 metre boyu ile hala keşfedilmiş en büyük deniz akrebi değil. Bu rekor 390 milyon yaşında olan ve Devonian Dönemi’nden kalan Jaekelopterus Rhenaniae’ye ait ki kendisi 2 buçuk metre boyunda. (ama pentecopterusu da tebrik ediyorum, yaratık utanmasa benim kadar olacak)

Bacakları ve yüzgeç biçimindeki uzuvları da farklı işlevler için evrilen bu yaratığın yüzgeç olarak kullandığı ön bacakları, yüzmenin yanı sıra deniz zeminini kazmak için de kullanılıyor ve yüzen yengeçlerin bacaklarında olduğu gibi ufak kıllara sahip. Bu kıllar uzvun temas yüzeyini artırarak yüzmelerini kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra uzuvlarında bulunan ufak foliküllerin de duyarga olarak görev yaptığı düşünülüyor.

Arkada bulunan diğer üç çift uzuv ise öndeki iki çiftten daha kısa görünüyor ki bu yaratık günümüzün modern akrepleri gibi 8 değil, 6 çift uzuv üzerinde yürüyor ve önceki iki çiftini de avlarını yakalamak için kullanıyordu.
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0