• Anasayfa
  • Bilim
  • Gram'ı Yaklaşık 500.000.000₺ Değerinde Olan Dünyanın En Pahalı Maddesi !

Gram'ı Yaklaşık 500.000.000₺ Değerinde Olan Dünyanın En Pahalı Maddesi !

5
0
0
0
0
Bilim adamları yaptıkları karışımlarla altın, elmas gibi klasik maddeleri fiyat olarak çok gerilerde bırakan bir madde üretmeyi başardılar.
Günlük yaşamımızda kullandığımız her türlü cihaz, alet ve diğer herşey kendine özgü bir madde yapısına sahip. Tüm bu maddelerin doğada bulunabilme oranları, maddelerin değerini oldukça büyük bir şekilde etkiliyor. Bu oranlara ve piyasa durumuna göre hesaplama yapıldığında en yüksek değere sahip olan maddelerin arasında altın, elmas gibi hepimizin bildiği değerli maddeler bulunuyor ancak bunlar en değerlisi değil. Oxford Üniversitesi'nde görevli olan bilim adamları, cücelerin Arkenstone ile takas etmek isteyebileceği kadar değerli bir madde ürettiler.

Sadece 200 microgramının (1.000.000 microgram = 1 gram) 33.000 dolar (şu an geçerli olan değerlere göre 96.000 TL) değere sahip olduğu bu inanılmaz derecede pahalı olan madde, yapısını oluşturan moleküllerden dolayı bu kadar uçuk bir değere sahip. Bu özel madde tamamen "endohedral fullerenes" adındaki moleküler yapılardan oluşuyor. Endohedral fullerenes, aynı atomlardan oluşan bir kafesin orta kısmında farklı bir atomun bulunmasıyla oluşan özel bir moleküler yapı. "Fullerenes" yani bizim "kafes" olarak adlandırabileceğimiz kısım, karbon atomlarından oluşuyor. Fullerenes isminin başına "endohedral" kısmının eklenmesine neden olan atom ise, atmosferde bolca bulunan azot. [email protected] ve [email protected] olarak işaretlendirilen bu molekül grupları, 60 veya 70 karbon atomunun bir adet azot/nitrojen atomunu çevrelemiş olduğunu betimliyor.Üretiminin son derece zor olmasından dolayı böyle bir fiyata sahip olan bu madde, bilim adamlarının söylediğine göre son derece gelişmiş bir atom saati üretiminde kullanılabilir. Atom saatleri, atomların elektronlarının emdiği veya boşalttığı enerjiyle birlikte ortaya çıkan enerjinin sayımının yapıldığı bir yöntem. Bu yöntem sayesinde atomların sahip olduğu enerji düzeyi, elektronlarının ne kadar çok enerji boşalttığı ve emdiği hesaplanarak anlaşılabiliyor.


(Atom saati)

Kaynak: IFLScience 
5
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
0
0
0
0