• Anasayfa
  • Bilim
  • 12 Yaşındaki Kızın IQ Seviyesi Einstein ve Hawking’ten daha Yüksek

12 Yaşındaki Kızın IQ Seviyesi Einstein ve Hawking’ten daha Yüksek

3
1
0
0
0
Londra’da yaşayan Nicole Barr adlı bu kız, Mensa isimli bir topluluğun yaptığı IQ testinde Einstein ve Hawking’in 2 puan üzerine çıkarak 162 aldı.
Dahi olarak adlandırılan zeka puanının 140 olduğu testte, 162 puan alan bu kızı nasıl bir geleceğin beklediği ise bilinmiyor.

Mensa ismindeki özel yetenekli çocukların eğitimi ile de ilgilenen bir topluluğa kızının kabul edilmesini ümit ederek götüren baba Jim Barr, "iyi bir sonuç elde etmesini bekliyordum. Her zaman problem çözme konusunda pratik zekalı olduğunu göstermiştir.” diyerek kızı Nicole’den ümitli olduğunu dile getirirken “Ona kesinlikle baskı yapmadım ve bu işin keyfini çıkartması gerektiğiniz söyledim. Mensa’ya kabul edileceğine dair düşüncelerim vardı; ama sonuçları geldiğinde vay canına dedim; bu yüksek bi’ puanMensa yetkilileri ise konu ile ilgili olarak Nicole’ün IQ’sunun onu nüfusun %1’ine dahil ettiğini söylerken sadece çocukların 161 puanı geçebildiğini; çünkü çocukların yaşına göre ayarlanmış olan bu testte yetişkinler için maksimum puanın 161 olduğunu belirtiyor. Diğer taraftan 162 puanın da bilinmeyen ya da daha önce karşılaşılmamış bir şey olmadığını, sadece nadir görüldüğünü açıkladılar.

Annesi Dolly Buckland ise kızı ile ilgili olarak “çalışkan bir kız oldu her zaman. Okuldan sonra ödev kulüplerine kalıyor, okula gitmemezlik asla yapmıyordu. Çok daha küçük yaşlardan bu yana kitap ve dergilerdeki hataları bulurdu. Daha fazla ödev isteyen ve mutlu sevecen bir kız oldu hep.” diyerek kızının okulu bitirip üniversiteye girmek istediğini belirtirken en çok istediği bölümün de pediatri olduğunu söylüyor.
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0