• Anasayfa
  • Bilim
  • Osaka Üniversitesi 2 Katrilyon Watt Gücündeki Lazer İle Rekor Kırdı

Osaka Üniversitesi 2 Katrilyon Watt Gücündeki Lazer İle Rekor Kırdı

1
0
0
0
0
Osaka Üniversitesi 2 Katrilyon Watt Gücündeki Lazer İle Rekor Kırdı
Japonya’da Osaka Üniversitesi’nde çalışmakta olan bilim adamları, son yayımladıkları rapora göre dünyanın en güçlü lazerini çalıştırarak bir rekora imza attı.
Üniversitenin yaklaşık 100 metrelik dev LFEX (Laser for Fast Ignition Experiments [Hızlı Ateşleme Deneyleri Lazeri]) ile gerçekleştirilen rekorda 2 petawatt (2 katrilyon watt; sıfırları ile yazacak olursak 2.000.000.000.000) enerji ile tüm zamanların en büyük çaplı ateşlemesi yapılmış oldu.

Bu kadar miktarda enerji elbette çok fazla diyebileceğimiz seviyenin de üzerinde ve elbette bu kadar enerjinin sürekli olarak kullanılabilmesi de mümkün değil bu nedenle LFEX, 2 katrilyonluk ateşlemesini sadece 1 pikosaniye boyunca gerçekleştirdi ki bu da saniyenin trilyonda biri kadar bir süreye eşit. (zaten birkaç saniye açık kalsa lazere nükleer santral bağlamaları lazım)

Normal koşullarda ve deney için LFEX genellikle iki saniye boyunca bir mikrodalga fırını çalıştıracak miktarda enerji tüketerek çalıştırılıyor. (böyle olunca resmen lazercik diyesim geldi alete)

Bu rekorla da durmak bilmeyen Japon araştırmacılardan üniversitenin elektrik mühendisliği bölümünde görevli Profesör Junji Kawanaka, “dünyada lazer yarışı sürerken biz de lazerimizin kapasitesini 10 petawatta kadar yükseltebilmeyi düşünüyoruz” diyerek çalışmalarının süreceğini de kaydetti.
 

Yukarıdaki video Austin Texas Üniversitesi’nde çalıştırılan ve daha önceki rekorun sahibi olan 1 petawattlık lazere ait; malesef Japon lazerinin videosu henüz mevcut değil; ancak meselenin biraz daha anlaşılması için açıklayıcı olabilir.

Diğer taraftan korkutucu ve yıkıcı olabilecek lazer teknolojisi elbette bilim adamlarının süper silah projelerinden biri değil. Texas Üniversitesi’nin videosunda yapılan açıklamada lazer teknolojisi ve hızlandırılmış protonlar ile kanserin tedavisi mümkün olabilirmiş ve bu gibi şeyler üzerinde çalışıyorlarmış. (ondan sonra bir silahlı kuvvetler mensubu gelmiş, lazeri almış gitmiş)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0