2015 Robot Futbolu Kupası Amerika’nın Oldu

0
0
0
0
0
2015 Robot Futbolu Kupası Amerika’nın Oldu
Evet bir robot futbolu kupası var, Şampiyonlar Ligi falan gibi uluslararası bir etkinlik, her yıl düzenleniyor ve bu yılın kupasını futbol ile (bildiğimiz futbol Amerikan olan değil) çok da alakası olmayan Amerika kazanıyor.
Her ne kadar sektörün içinde olan biri olarak bu gibi gelişmelere şaşırmasam da dünyanın geri kalanını görünce insanın sinirlerinin bozulmaması çok mümkün olmuyor. (haberin devamında siz de hak vereceksiniz muhtemelen)

Kısaca RoboCup adıyla anılan Dünya Robot Futbolu Şampiyonası 1997 yılından bu yana düzenleniyor. (Aynı yıl 1963’te kurulan TÜBİTAK eşliğinde Türkiye Bilim Kurulu’nun 3’üncü toplantısı yapıldı ve küreselleşmeden falan söz edildi. [toplantı kararları bu bağlantıda])

Çin’in Hefei kentinde gerçekleşen 2015 finallerinde Amerika’nın Pennsylvania Üniversitesi’nin geliştirdiği THORwin isimli takım, İran yapımı ekibi 5 - 4 yenerek kupanın sahibi oldu ve turnuvaya 47 farklı ülke ve bölgeden 175 robot takımı katıldı. (biz 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi ve Bulgaristan Sofya Üniversitesi ortak girişimi ile katılmışız, o kadar da kötü değil miyiz? Turnuvanın ilk çok ülke girişimi ile oluşturulmuş takımı olmuşuz)

Robotların turnuva sırasında tamamen otonom olması gerekiyor; yani hiçbir şekilde kumanda ya da kontrol edilen yapılan olmaması ve sahaya çıkıp tek başlarına mücadele etmeleri bekleniyor. Bu da işin yapıdan çok yazılım ve yapay zeka kısmının karşılaşması oluyor ki zaten pek çok alt ligi bulunan bu turnuvanın alt liglerinden birinin koşulları arasında, robotların humanoid (fiziksel olarak insan yapısında olan) olması şart koşuluyor. (aşağıdaki videoda humanoid robot alanında kupa kaldıran Avustralya ekibinin videosunu izleyebilirsiniz)
 

Amerikan takımını hem Dünya Kadınlar Futbol Şampiyonası’nda, hem Dünya Robot Futbolu Şampiyonası’nda aldıkları başarıdan dolayı tebrik ediyorum, umarım erkekler futbolunda da yakın gelecekte Avrupa takımlarına rakip olabilecek bir ekip yetiştirebilirler. (belki de robot geliştirirler belli mi olur?)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0