• Anasayfa
  • Bilim
  • 2030 Yılında Güneş Yavaşlaması Bizi Buz Çağına Mı Sokacak?

2030 Yılında Güneş Yavaşlaması Bizi Buz Çağına Mı Sokacak?

2
0
0
0
0
Yeni bilimsel veriler ve modellemeler, 2030 yılında Güneş’in “Güneş Yorgunluğu” denen bir evreye gireceğini ve bu durumun ufak bir buzul çağı yaşamamıza sebep olacağını söylüyor.

Eğer bilimsel ön görüler doğru ve isabetli ise 2030 yılına geldiğimizde Dünya’mız 1645’te Londra’da bulunan Thames Nehri’nin donmasına sebep olan sezon gibi, kısmen küçük bir buzul çağı yaşayacak. Peki bu buz çağı ne kadar sürecek ya da ne kadar şiddetli olacak?

İngiliz astrfofizikçilere göre Güneş 2030 yılından itibaren aktivite yoğunluğunu %60’a düşürecek ki bunlar Güneş’in yörüngesinden ve hareketlerinden, yeni araçların yardımı ile kolaylıkla ve isabetli şekilde ölçülebiliyor.

Güneşin içinden yayılan manyetik dalgaların izlerine dair izleri inceledik ve çiftler halinde yayılan iki farklı katman bulduk. Her ikisinin de yaklaşık 11 yıllık frekansları vardı ve frekansları arasında çok ufak değişiklikler olsa da her iki katmanın da aynı zamanda çıktığını keşfettik. Evreler boyunca bu dalgaların Güneş’in kuzey ve Güney noktaları arasında gidip geldiğini keşfettikten sonra bu döneme ait dalgaları bugünün verileri ile karşılaştırdık ki bu yeni bilgiler de şu anki ön görümüzün %97 oranında doğru olduğunu gösteriyor” diyor Profesör Valentina Zharkova.

“26’ıncı dönüşlerinde bu iki dalga birebir aynı olacak şekilde Güneş’in zıt iki kutbunda en yüksek seviyelerine çıkıyor. Karmaşaya yol açan bu durumda neredeyse birbirlerini yok edecek konuma gelen bu dalgalar Maunder Minimum adı verilen bir etki yaratıyor ve bu dönemde Güneş hareketliliği çok yoğun oluyor. Diğer durumda ise “Solar Minimum” adındaki evreye giriliyor ve şu an 370 yıl önce başlamış olan Maunder Minimum durumundayız diyen Profesör Zharkova, 2030’larda başlayacağını söylediği buzul çağının yaklaşık 30 yıl süreceğini ve bu dönemin 1645’te yaşanan kışa çok benzeyeceğini ifade ederken böyle bir mini küresel felakete hazır olmamız konusunda uyarıyor.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0