• Anasayfa
  • Bilim
  • 3D Yazıcı İle Üretilen Uzuvlar Hayatları Değiştirmeye Devam Ediyor

3D Yazıcı İle Üretilen Uzuvlar Hayatları Değiştirmeye Devam Ediyor

0
0
0
0
0
3D Yazıcı İle Üretilen Uzuvlar Hayatları Değiştirmeye Devam Ediyor
3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş olan vücut parçaları her geçen gün daha da artmaya ve uzuv eksikliği olan insanları özellikle de çocukları sevindirmeye ve hayatlarını değiştirmeye büyük bir hızla devam ediyor.
Teknolojinin son dönemdeki en etkili gelişmelerinden biri diyebileceğimiz 3 boyutlu yazıcı teknolojisi hemen her nesnenin üretilmesi için son derece düşük maliyetli ve pratik üretim imkanı sunuyor ve bu teknolojiden şu an için en çok faydalanan sektörlerden biri de tıp sektörü.

Geçtiğimiz hafta Los Angeles’ta düzenlenen ve bedensel engeli olan insanların yarıştığı 2015 Special Olympics World Games’te Google tarafından kurulmuş olan bir standa gelen Ari ismindeki ilkokul beşinci sınıf öğrencisi de teknolojinin bu imkanından faydalananlardan biri oldu ve yarışlar bitmeden hayatı değişti.

Ari’nin doğuştan gelen bir gelişim kusuru nedeniyle sol elinde parmakları yoktu ve AIO Robotics için çalışan birkaç gönüllü bu durumu değiştirmeyi planladı.
 

Özellikle çocuklar için 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş protez uzuvlar geliştiren ve gönüllülerden oluşan e-Nable isimli ekibin de yardımı ile Ari’ye yeni bir el üreterek kurulan standın önünde dakikalar içinde Ari’nin yüzünde belki de o ana kadar beliren en büyük gülümsemenin kaynağı oldular.

Bir başka e-Nable kampanyası ise sol kolunda dirseğinden aşağısı olmayan Isabella’nın yeni bir kola kavuştuğu anı gösteriyor.
 

Kimi zaman şakayla karışık farklı yanlarını konuşsak da teknoloji ne kadar harika değil mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0