• Anasayfa
  • Bilim
  • 3D Yazıcı Kullanılarak Yapay Organ Üretme Yöntemi Keşfedildi!

3D Yazıcı Kullanılarak Yapay Organ Üretme Yöntemi Keşfedildi!

4
2
0
0
0
Bilim adamları yapay organların gelişmesi sürecinde kullanılacak yeni bir yöntem keşfettiler.
3D yazıcı, icatından beri birçok alanda kullanılmış olan ve son zamanların en büyük icatları arasında yer alan bir cihaz. Bu cihaz 2 boyutlu çizim ile 3 boyutun somutluğunu birleştirebildiği için insanların şu ana kadar yapamadığı birçok şeyin üretiminde rahatlıkla kullanılabiliyor. Kullandığı malzemelere ve makine türüne göre farklılık göstersede bu yapım türü, ateşten daha sıcak erimiş camın da, en hassas dokuların da şekillendirilmesinde kullanılabiliyor.

University of Florida, bu cihazların sahip olduğu robotik işlevleri çok hassas bir konuda kullanmaya karar vermiş; yapay organ üretimi. Bildiğiniz gibi ilerleyen kök hücre çalışmalarının bir getirisi olarak yapay organ üretimi gerçekleştirilmeye başlandı. Bu organların üretimi, organı kullanacak olan hastaların yapısına göre değişiyor. Organ üretimi şu an imkansız olmasa da bunu başarmak hiç kolay bir uğraş değil.Organ üretiminde karşılaşılan en büyük zorluklardan birisi, vücut dışında büyütülen organın dış ortamdan etkilenmemesini sağlamak. Bu işlem yeni oluşmaya başlayan organ ve dokular, çok hassas ve bir o kadar da savunmasız olduğu için oldukça zor gerçekleştiriliyordu. University of Florida'da görevli olan araştırmacılar, organların hasar görmemesi için organları bir kılıf içerisinde üretme fikrini bulmuşlar.

Öncelikle araştırmacılar, üretilecek organın kişiye özel boyutlarını ve şeklini belirliyorlar. Sonra belirlenmiş bu ölçüleri ve şekilleri, kullanacakları malzemelere göre 3D yazıcıyla ayarlıyorlar (araştırmacılar önceden bu yöntemde kan hücreleri ve böbrek hücrelerini kullanmışlar). Ve sonra kılıf görevinde kullanılan özel bir jelin içine, 3D yazıcı bu hücreleri belirli bir sıraya göre diziyor.

Jel 3D yazıcının hareket etmesini engellemezken organı oluşturacak olan hücrelerin de yerleştirildikleri yerlerde kalmasını sağlıyor. Bu kılıf, yani jel, içinde bulunan hücrelerle hiçbir etkileşime girmemesi amacıyla özel olarak üretiliyor.

3D yazıcıların da jel kullanımı ile rahatlıkla kullanılabilecek olduğu organ üretimi işlemi, kısa süre içerisinde oldukça ilerleyecektir.

Kaynak: Gizmodo 
4
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
0
0
0