• Anasayfa
  • Bilim
  • 3D Yazıcı İle Organ Üretimi Yaygınlaşıyor

3D Yazıcı İle Organ Üretimi Yaygınlaşıyor

9
4
2
0
0
Bilim insanları 3 boyutlu yazıcı sayesinde canlı hücrelerin kullanıldığı çeşitli insan organları tasarladı. Araştırmacılar 3D bio-yazıcı kartuşu içindeki hücre ve benzeri bio-materyallerle kulak, burun ve yüz gibi çeşitli uzuvlar yapabiliyor.
3D (3 Boyutlu) yazıcılar icat edildiği zamandan günümüze kadar 3 boyutlu baskı teknolojisinde çığır açtılar. Hemen hemen her alanda kullanılmak üzere ürünlerin baskısının alındığı bu cihazlardan artık organ baskısı almakta mümkün hale geldi. Tabi baskı malzemesi de çok daha önem arz etmektedir.  Gün geçtikçe daha da önem kazanan ve insanların daha çok ilgisini çeken 3 boyutlu yazıcı teknolojisi  hızla gelişmeye devam ediyor. Şüphesiz şu anda en çok ilgi çeken konu ise 3 boyutlu yazıcıda organ ve doku baskısı alabilmek.

İlk 3 boyutlu  yazıcı ile canlı doku üretimi 2009'da Novagen 3d Printing Technology'le  başladı. İlk zamanlarda sadece doku baskısı alınabilirken bugünlerde organ baskısı alınabiliyor. Bu baskı teknolojisinin en çok kemik ve kıkırdak dokusu baskısı alınırken kullanılıyor. Hangzhou Elektronik Bilimler ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacılar 3 boyutlu yazıcı sayesinde kulak ve burun baskısı alabiliyor.Araştırmacılar 3 boyutlu  bio-yazıcı kartuşu içindeki hücre ve benzeri bio-materyallerle sağlıyor. Örneğin 3 boyutlu yazıcı sayesinde bir çift insan kulağı çıkarabilmek için osteosit kullanıyor.

3 boyutlu yazıcıyla kemik ve kıkırdak dokusu üretmekte en büyük gelişme ise kafatası protezi baskısı almak; ilk olarak hastanın kafatasının taranmasıyla başlıyor. Dijital ortamdaki taranma  tamamlandıktan sonra yazıcı kafatası modelini en ufak ayrıntısına uyacak şekilde kalıba döküyor. Bu şekilde üretilen kafatası proteziyle hastanın kafatasının yüzde 75’i onarılmış oluyor.
 

Geçtiğimiz günlerde Hollandalı bilim insanlarının, 3 boyutlu yazıcı yardımıyla ürettikleri  en büyük kafatası implantı 22 yaşında, kemik rahatsızlığı olan bir hastaya yerleştirildi. Kafatası kemiğinin yerini alacak olan implant hastaya özel, dayanıklı plastik malzemeden üretildi.

3 boyutlu yazıcıda kemik ve kıkırdak dokusu dışında diğer organlar için de baskı teknolojisi geliştiriliyor. Bunlardan en önemlisi karaciğer. 3 boyutlu yazıcıda kalınlığı 500 mikron 'a kadar olan  karaciğer dokusu üretildi. 3 boyutlu yazıcıdan ilk baskısını alınacak olan organ olan karaciğeri önümüzdeki yıl sergilenmesi bekleniyor. Önümüzdeki yıl sunulması  planlanan karaciğer en az 40 gün doğal fiziksel yapısını koruyabilecek ve tamamen işlevselliğini sürdürebilecek. Üretilen ilk karaciğer sadece medikal çalışmalar ve ilaç araştırmaları için kullanılması planlanıyor.

Organ nakli bekleyen hastalar için 3 boyutlu yazıcı teknolojisi  kolay ulaşılması ve maliyetinin düşük olması sebebiyle büyük önem taşıyor.


 
9
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
4
2
0
0