• Anasayfa
  • Bilim
  • 3D Yazıcıyla Üretilmiş Omurga Nakli Gerçekleştirildi!

3D Yazıcıyla Üretilmiş Omurga Nakli Gerçekleştirildi!

0
0
0
0
0
Prince of Wales Hospital'da bir ilk gerçekleştirildi. 3D yazıcıyla üretilmiş olan bir omurga, hastaya başarıyla nakledildi.
Ürün çeşitliliği konusunda hiçbir sınırı olmayan 3D yazıcılar, hastaların tedavisinde de sıklıkla kullanılıyorlar. 3D yazıcının üretim çeşitliliğini kullanarak hastasını iyileştirmeyi başaran hastaneler arasına son olarak Sidney'de bulunan Prince of Wales Hospital katıldı.

Prince of Wales Hospital'da gerçekleştirilen 3D yazıcıyla üretilmiş omurga nakli, hastayı iyileştirmenin yanı sıra hastanenin bir ilke imza atmasını da sağladı. Bu ameliyat sayesinde hastane, dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş olan, başarılı omurga naklini gerçekleştirmiş oldu. Ameliyatı yapan ekipte yer alan Ralph Mobbs bir beyin cerrahı. Ralph'in ABC'ye verdiği röportajde belirtilene göre hastanın sadece omurgası değil, omurga üzerinden beyne ulaşan sinir bağlantıları da iyileştirildi. Bir çeşit kansere yakalandıktan sonra omurgasında bulunan sinir bağlantılarının işlevini yitirdiği bildirilen hasta, omurganın yenisiyle değiştirilmesinin ardından sağlıklı sinir bağlantılarına yeniden kavuştu. Bağlantıların zarar görmesinin ardından ellerini ve ayaklarını kullanamayan hastanın bu konularda da iyileşme kaydettiği bildirildi.

Doktorların yaptığı açıklamalara göre hastanın sadece omurgası değil, aynı zamanda boyun kemiklerinden bazıları da 3D yazıcıyla yeniden üretildi. Bu sadece hastanın boynunu döndürebileceği belirtildi.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0