• Anasayfa
  • Bilim
  • ​5,300 Yaşındaki Mumya 3D Yazıcı İle Kopyalandı!

​5,300 Yaşındaki Mumya 3D Yazıcı İle Kopyalandı!

0
0
0
0
0
3D yazıcıların yapabildiklerine bir yenisi daha eklendi. ''Buz Adam'' lakaplı mumya Ötzi, 3D teknolojisi ile kopyalandı.
Ötzi'yi mutlaka duyanlarınız, bilenleriniz vardır. 1991 yılında Alp Dağları'nda bulunan ve Avrupa'nın en eski mumyası olma özelliğini taşıyan Ötzi, daha sağlıklı bilimsel araştırmalar yapılabilmesi adına, teknolojinin son dönemlerde sunduğu en popüler sistemlerden biri ile yeniden ''yaratıldı''; 3D yazıcı.

5,300 yaşında olan Ötzi'nin bir özelliği de doğal mumya oluşu. Alp Dağları'ndaki buzulların altında bulunan Ötzi, bu buzulların meydana getirdiği permafrost etkisi sayesinde bulunduğu zamana dek sağlam şekilde kalmayı başarmış.Şimdi ise bu doğal mumya üzerinde daha kapsamlı araştırmalar yapmak isteyen araştırmacılar, sektörün önde gelen 3D yazıcı firmalarından Metarialise ile yürüttükleri ortak çalışma sayesinde Ötzi'yi kopyalamayı başardı. Eksik olan parçaları da sentetik şekilde yapılan kopya mumya, araştırmacıları da ornijal mumyanın oluşum süreci ve zaman içinde başından geçenler hakkında önemli bilgiler verecek. 
 

Örneğin Ötzi'nin omzunda bulunan bir izin o döneme ait bir ok ile yapıldığı ortaya çıkmış, bunun ardından da Ötzi'nin bir saldırı sonucu kaçarken çığ altında kalarak donduğu teorisini konuşulmuştu. Gerçek mumya Ötzi, sıcaklığı kontrol edilen bir oda da muhafaza edilmekte.

Kaynak: TechCrunch
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0