• Anasayfa
  • Bilim
  • 66 Milyon Yıllık Kraterin Gizemi Çözülüyor

66 Milyon Yıllık Kraterin Gizemi Çözülüyor

1
0
0
0
0
Dinozorların yok oluşu konusunda en tutarlı teorilerden biri, dünyaya çarpan bir gök taşıdır. İşte o gök taşının meydana getirdiği düşünülen krater araştırılmaya başlandı.
Bundan tam 66 milyon yıl önce Meksika'nın Yucatan Yarımadası açıklarına düşen ve önemli bir kısmı şu an okyanusun 600 metre derinliğinde bulunan Chicxulub Krateri'nin gizemi yavaş yavaş çözülüyor.

İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar, yürüttükleri ortak çalışma kapsamında kraterde sondaj çalışamalarına başladı. Chicxulub Krateri'ni önemli kılan en büyük unsur, dinozorların yok olmasına neden olduğu düşünülen dev gök taşının çarpması sonucu oluştuğu düşüncesi.Hatta krater bu sebeple ''Dinozor Krateri'' olarak da adlandırılmakta. Araştırmacıların krater üstünde yapacakları çalışmalarda da amaç, kraterin oluşmasına sebep olduğu düşünülen gök taşının çarpması ile birlikte ortaya çıkardığı enerji ve ardından yer altından yüzeye çıkan kaya kütlelerinin boyutunu tahmin edebilmek.

Araştırmacılar kraterin merkezindeki kayalara odaklanmış durumda. Ancak bu kayalara ulaşmak isteyen araştırmacıları 800 metre gibi bir derinlik beklemekte. Chicxulub Krateri'nin oluşmasına neden olan gök taşının yaklaşık 10 kilometre çapında olduğu düşünülmekte.

Kaynak: BBC
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0