• Anasayfa
  • Bilim
  • Alzheimer Hastalığının Sebebi Bulunmuş Olabilir!

Alzheimer Hastalığının Sebebi Bulunmuş Olabilir!

0
0
0
0
0
Yaşlanan insanların en büyük korkularından biri olan Alzheimer hastalığının tedavisi adına önemli bir adım atılıyor.
Her sene, ortalama olarak 65 yaşın üstünde pek çok insan Alzheimer hastalığından muzdarip. Araştırmacılar hala bu ciddi hastalığın sebebini bulmak için çalışmalarını sürdürmekte. Fakat son yapılan çalışmalar, sonunda bu sorunun cevabını verebilir.

Nature Scientific Reports'da ortaya çıkan çalışma, şimdiden araştırmacılar arasında ciddi şekilde konuşulup, tartışılmaya başlanmış bile. Bu araştırmaya göre Alzheimer hastalığına sebep olan şey, beyinde oluşan mantarlar olabilir.Moleküler biyologlar Diana Pisa, Luis Carrasco ve ekipte bulunan üniversite öğrencileri, 14'ü Alzeheimer hastağı olan 25 kadavra üzerinde çalışmalarda bulunmuş. Yapılan çalışmalar sonucu ekibin elde ettiği veri ise gözden kaçırılamayacak kadar ortada ve açık; 14 hastanın da beyninde mantar enfeksiyonu bulunmakta.

Tabi bu durum, Alzheimer'ın sebebinin mantar olduğu kesinliği taşımıyor. Zaten Pisa ve ekibinin de kesin olarak bu söylemde şu an için bulunamadıkları belirtelim. Ancak, beyindeki martarı ortadan kaldırmaya yönelik pek çok tedavi yöntemi bulunmakta. Araştırmacıların da yeni hedefi, bu yöntemleri Alzheimer taşıyan canlı organizmalar üzerinde denemek. Eğer sebep gerçekten de beyinde oluşan mantarlar ise, bu deneyler sonucunda araştırma kesinlik kazanmış olacak.Fakat işin birde araştırmacılar tarafından ele alınan yönü var. Çoğu araştırmacıya göre Alzheimer tıpkı kanser gibi. Yani ortaya çıkması tek bir sebepten kaynaklanmıyor. Alzheimer genel olarak genlerle alakalı olsa da ortaya çıkmasınınn altında pek çok neden yatmakta. Yani araştırmacılara göre beyin mantarları, bu nedenler içinde sadece biri olabilir. Ve uygulanacak tedavi de her hastada işe yaramaz.

Tabi bu durum bile gerek araştırmacıları, gerekse bu hastalıkla mücadele edenleri sevindirmiş durumda. Zira, eğer denildiği gibi beyin mantarı Alzheimer sebeplerinden biriyse ve uygulanacak tedavi hastalığı önleyecekse, bu durum bile şimdilik Alzheimer'a karşı bir zafer olacaktır. Önümüzdeki günlerde araştırmanın gidişatı ve gelişimi hakkında yeni detaylar elde etmeyi bekliyoruz.

Kaynak: Gizmodo
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0