• Anasayfa
  • Bilim
  • Amerika'dan Bir Başarılı Biyonik Göz Nakli Daha!

Amerika'dan Bir Başarılı Biyonik Göz Nakli Daha!

1
0
0
0
0
Biyonik organların yaygınlaşması ve başarılı sonuçların elde edilmesi devam ediyor.
Özellikle 3D yazıcıların yapabildiklerinin artması ve yapay organ üretimine geçilmesinden sonra, insanların yavaş yavaş biyonik organlara sahip olacağı, hatta bu durumun normal sayılacağı günleri göreceğimizden bahsetmiştik.

Gerçi haberimize konu olan biyonik göz 3D yazıcı ile üretilmiş değil. Fakat bu durum, gelecek öngörümüzde bir değişikliğe yol açmıyor. 

15 senedir görme engeli bulunan Jamie Carley, engeli belli bir kriterde olan kişilerden biriydi. Bu durum da onu, Amerika'nın ikinci biyonik göz nakli yapılan kişisi yaptı.Retinitis pigmentosa adlı göz problemi sebebi ile zaman içinde görme yetisinde büyük bir kayıp yaşayan Carley, biyonik gözü sayesinde tekrar görmeye başladı. Aslında Carley'in görmesini sağlayan şey sadece biyonik göz değil. Şöyle açıklayacak olursak; gözlerinden birine mikroçip yerleştirilen Carley, kamera bulunan bir gözlük sayesinde görme işlemini bir nevi gerçekleştirebiliyor. Kameranın çektiği video mikroçipe gönderiliyor ve optik sinirlere bağlı olan mikroçip, bu sinirleri uyararak beyine görsel bilgiyi aktarıyor.Tabii dediğimiz gibi buradaki görme işlemi ''bir nevi'' olarak adlandırılabilir. Zira Carley, biyonik göz ile obje şekillerini ayırt edebilecek derecede bir görme yetisi kazanıyor. Ameliyatı gerçekleştiren Colorado Üniversitesi, sonuçtan oldukça memnun. Araştırmacılar, bu tarz ameliyatlarının devamı gelmesi konusunda da umutlu. Tabii cihazın değeri 150.000 dolar civarında olunca, talep ne denli olur bilinmez, fakat geleceğe yönelik atılmış güzel ve başarılı bir adım olduğu kesin.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0