• Anasayfa
  • Bilim
  • Amerikan Ordusu Sesten 5 Kat Hızlı Bir Araç Geliştiriyor

Amerikan Ordusu Sesten 5 Kat Hızlı Bir Araç Geliştiriyor

0
0
0
0
0
Amerikan Ordusu Sesten 5 Kat Hızlı Bir Araç Geliştiriyor
Amerikan Hava Kuvvetleri, Pentagon ve DARPA işbirliği ile “hızlı” kavramını yeniden tamamlayacak hipersonik hızlara ulaşabilen yeni bir hava aracı geliştiriyor.
Şu an için aracın hangi amaçlar çerçevesinde kullanılacağı bilinmiyor; ancak drone yani insansız hava aracı olarak kullanılma ihtimali çok yüksek olan araç, mach-5 hızına erişebilecek.

2023 yılında mach-5’te test edilmesi beklenen aracın ilk testleri 2013 yılında deneysel olarak geliştirilen X-51A ile başlamıştı.

Scramjet tasarımına sahip olan X-51A’dan temellenen bu projenin motorları kendisine süpersonik hızlarda hareket etme imkanı veriyor ve diğer hava üfleyen motorların aksine aldığı havayı yakıt ile birleştirip alevlemeden önce yüksek basınç ile sıkıştırarak kullanıyor. (basit jet motoru prensibi de; bunu azcık abartmışlar)

Şimdiye kadar ne kadar hızlı olduğu ile ilgili fikir sahibi olamadıysanız ve mach-5 ve hipersonik sözcükleri size pek bir şey ifade etmediyse rakamlarla konuşmak ve biraz daha açıklayıcı olmak daha sağlıklı olacaktır.
 

Mach denilen ve adını Avusturyalı Fizikçi Ernst Mach’tan alan kavram, sesin bulunduğu ortamdaki kütleye bağlı olarak hızını ifade eder ki bu sürat deniz seviyesinde uygun basınç ve hava koşullarında saniyede 340 metredir. Mach 1 adı verilen bu hız aşıldığında ulaştığınız hız sesten hızlı yani “süpersonik (mavi kirpi Sonic’in adı da buradan gelir)” olarak anılır. Bu hızı katlamaya başladığınızda ise ses hızını katladığınız seviyeyi ifade etmek için Mach 2, Mach 3 gibi değerler kullanılır. Yani kısaca ses hızının kaç katı hızda hareket edildiğini ifade etmek için Mach (ve buraya gelen bir sayı) kullanılır ki bu durumda bu deneysel araç ses hızını 5 kez katlayıp Mach 5 ile uçmaktadır ve bu hıza da hipersonik hız adı verilir. (hep bilim bak öğrenin bunları. Mach 5 = Hipersonik)

İnsan vücudu bu hızlarda maruz kaldığı G basıncına (pilotların yüksek hızlarda maruz kaldığı basınç kuvveti) dayanabilmesi çok da mümkün olmadığından bu aracın bir drone olacağı görüşü daha yaygın. Zira insan vücudu 10G kuvvete maruz kaldığında G-tulumu adı verilen ve bu basınca dayanabilmesi için pilotlara özel tasarlanan kıyafetlerle dahi ağır yaralanmalar yaşayabilir. (Bir jet pilotunun manevralar sırasında yediği basınç 12G seviyesine kadar çıkar, Formula 1 aracında ise sürücünün maruz kaldığı yerçekimi gücü ani frenlerde 5G’ye kadar artabilir.)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0