• Anasayfa
  • Bilim
  • ​Antibiyotiğe Dayanıklı Olan Bakteri, Dünya Çapında Yayılmaya Başladı!!

​Antibiyotiğe Dayanıklı Olan Bakteri, Dünya Çapında Yayılmaya Başladı!!

1
0
0
0
0
Bilim insanları milyonlarca insanı öldürme potansiyeline sahip olan antibiyotiğe dayanıklı bakterinin yayılmaya başladığını keşfettiler.
İnsanlığın dünya üzerinde hakimiyet kurduğu ve çoğalmaya başladığı en ilk dönemlerden beri toplu salgınlar ve ölümler yaşanmaktadır. Çok üzücü olmasına rağmen nüfusu kontrol altında tutan ve ne önlem alınırsa alınsın, bir şekilde çıkış yolu bularak milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan bu salgınlar, günümüzde kendini ebola ve kuş gribi gibi şekillerde gösteriyorlar. Sürekli olarak değişime uğrayan bu salgınlara bir yenisi eklenmiş olabilir.

Yaklaşık bir ay önce yayınlanan bir araştırma raporu, antibiyotiğe karşı dayanıklılık gösteren ve ilaçlardan etkilenmeyen bir bakteri türünün keşfedildiğini ortaya koymuştu. Bakterileri öldürme ve bakteri bazlı hastalıkları bitirme amacıyla geliştirilmiş olan antibiyotiklerin bile bu yeni bakteri türü karşısında etkisiz kaldığı için şaşırdıklarını açıklayan bilim insanları, yayılması durumunda bu yeni bakteri türünün 2050 senesine kadar 10 milyon kişiyi öldürebileceğini açıklamıştı. Bundan ötürü bakterinin yayılmaması için fazladan çaba sarf ediliyordu ancak bugün American Society for Microbiology tarafından paylaşılan bir bilgi, çabaların yetersiz kaldığını ortaya koydu.Antibiyotiklere karşı dayanıklılığı olan bakteri türünün neden olduğu ilk vakanın tespit edildiğini bildiren kurum, Amerika'da yaşayan 49 yaşındaki kadın hastanın antibiyotik tedavisine cevap vermediğini açıkladı. Talihsiz kadının durumunun gözlemlenmesiyle birlikte bakterinin Amerika'ya da yayıldığını anlayan araştırmacılar, bakterinin yakın zamanda daha çok ülkeye yayılacağını düşünüyor. Durum hakkında açıklama yapan CDC Yöneticisi Tom Frieden "Bu olaylar, antibiyotiklerin ömrünün sonuna geldiğini gösteriyor" şeklinde konuştu.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0