Araştırmacılar Karbondioksiti İnşaat Malzemesine Dönüştürmeyi Başardı!

0
0
0
0
0
Araştırmacılar Karbondioksiti İnşaat Malzemesine Dönüştürmeyi Başardı!
Karbondioksitten taş elde etmeyi başaran araştırmacılar, belki de küresel ısınmayı engelleyebilecek çok önemli bir keşif yaptılar.
Küresel ısınma yüzünden dünyada bulunan tüm hayvanların, bitkilerin ve hatta canlı organizmaların hayatı tehlikede. Dünya'daki tüm canlılığı sonlandırabilme potansiyeline sahip olan küresel ısınma, bir an önce durdurulmadığı takdirde sadece 50-100 sene içerisinde canlı çeşitliliğinin %80-%90'ını kalıcı olarak yeryüzünden silebilir. Oldukça kötü sonuçlar doğurabilecek bu sorunu durdurabilmek adına çalışmalar yapan bilim adamları, küresel ısınmanın oluşmasını sağlayan sera gazlarından birisine alternatif bir kullanım alanı geliştirdi.

Küresel ısınmanın başlıca nedenlerinden birisi olarak görülen karbondioksit gazını kullanarak inşaat malzemesi üretmeyi başaran bilim adamları, bu maddeye "CO2NCRETE" ismini vermişler. University of California, Los Angeles'da görevli olan araştırmacılar tarafından üretilen CO2NCRETE, havada bulunan karbondioksitin emilmesiyle ve sıkıştırılmasıyla üretiliyor. Araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre CO2NCRETE'in üretimi için kullanılacak olan karbondioksit gazının şimdilik sadece enerji santrallerinden alınması planlıyor. Atmosfere yayılan gazların %30'undan sorumlu olan enerji santralleri, en yüksek emisyon değerlerine sahip olduğu için özel olarak seçilmiş.
 

Tuğla ve çimento gibi inşaat malzemelerinin üretiminin de küresel ısınmayı %5 oranında arttırdığını belirten araştırmacılar, atmosfere yayılan karbondioksitin bir kısmıyla bu oranı karşılamayı planlıyorlar. CO2NCRETE'in tüm sektörlerde ve ülkelerde yaygınlaşması küresel ısınmayı büyük ölçüde yavaşlabilirdi. Umarım bu proje bir an önce gerekli olan desteği alabilir ve yaygınlaşmaya başlar.

Kaynak: IFLScience 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0