• Anasayfa
  • Bilim
  • Araştırmacılar Sesi Muazzam Seviyede Emen Sistem Geliştirdi

Araştırmacılar Sesi Muazzam Seviyede Emen Sistem Geliştirdi

0
0
0
0
0
Araştırmacılar ses dalgalarının absorbe seviyesini muazzam bir düzeye çıkarmayı başardı.
Günümüzde çoğu kulaklık firmasının en öncelikli hedefi, dışarıdan gelen seslerin seviyesini olabildiğince mininmum seviyeye indirmek. Bu konuda oldukça başarılı ürünler ortaya çıkmış durumda. Ancak haberimizde bahsedeceğimiz şey, bu olayın ölçüsünü muhteşem bir seviyeye taşıyacak gibi. 

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde görevli araştırmacılardan oluşan bir ekip, sesleri %99.7 seviyesinde engelleyebilen bir sistem geliştirmeyi başardı. Üstelik ortamın sesi ne kadar sessiz olursa olsun, sistem bu işlemi gerçekleştirmeye devam ediyor (malum ortamın sesi az olduğunda, tek kaynaktan gelen ses çok daha sağlam ve net duyulabiliyor).Tipik düzeydeki ses yalıtım teknolojileri, ses dalgalarını absorbe etme, yani bir nevi emme işlemini gerçekleştirmekte. Ancak bu absorbe olayı bile tüm ses dalgaları için geçerli olmuyor. Yani ses dalgalarının tümü, %100'lük bir oranda absorbe edilemiyor. Fakat geliştirilen yeni sistem, ses dalgalarının bir kez değil, üst üste iki kez absorbe edilmesini sağlıyor. Yani ilk absorbe işleminden kurtulan ses dalgaları, bu kez ikinciye takılıyor. 

''Empadansları eşleşmiş'' rezonatörler barındıran sistem, belli bir frekansta titreşim yayıyor. Bu titreşim frekansı da ses dalgalarını yakalamada oldukça sağlam bir iş çıkarıyor. Rezonatörlerin çift oluşu da, ses dalgalarının iki farklı frekansa takılacağı anlamına geliyor. Bu denli bir ses yalıtım imkanı sunan sistem, henüz tam olarak son aşamasına gelmiş değil. Bakalım tamamlandığında ne gibi kullanım alanları doğacak?

Kaynak: Motherboard
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0