• Anasayfa
  • Bilim
  • Arıların da İnsanlar Gibi ‘Kafası Güzel’ Gezdiği Ortaya Çıktı!

Arıların da İnsanlar Gibi ‘Kafası Güzel’ Gezdiği Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre arıların da insanlar gibi güne kafeinsiz başlayamadığı ortaya çıktı.
Bazı insanlar, gerek alışkanlıktan gerekse farklı sebeplerden dolayı güne kahve içmeden (dolayısıyla kafeinsiz) başlayamıyor. Bu durumun insanların dışında farklı canlılarda da olabileceğini muhtemelen hiç düşünmemişsinizdir. İngiltere’de yapılan araştırmalar, arıların da güne kafeinsiz başlayamadığını gösteriyor.

Birçok bitkinin, tırtıl gibi bitki yiyen canlıları kendisinden uzak tutmak için kafein üretiyor. Yapılan araştırmalarda kafeinin arıları kendisine çektiği, hatta arıların ‘uyuşturucu almış gibi’ oldukları saptandı.

Sussex Üniversitesi kapsamında yapılan araştırmalara katılan Prof. Francis Ratnieks, daha önce yapmış oldukları araştırmalarda kafeinin, arıların çiçeklerin yerini bulma konusunda hafızalarını güçlendirdiğini söyledi.

İki yapay çiçeğin oluşturulduğu bir araştırmada, çiçeklerden biri kafeinsiz, şekerli nektar bulunurken diğerine kafeinli nektar konuldu. Arıların her birinin ne yaptığını gözlemlemek için de arkalarına küçük kimlik numaraları yapıştırıldı. 

Araştırma sonucunda arıların kafeinli nektara daha çabuk döndüğü ve yiyecek için daha çok kafeinli çiçeğin etrafında uçtuğu saptandı. Hatta en ilginç bulgulardan bir tanesi ise arıların daha çok ‘dans eder’ hale gelmesiydi. Yani kafeinli olan nektarı ziyaret eden arılar, sarsılarak hareket etmeye başladılar. Bu şekilde diğer yuva arkadaşlarına nektarın kaynağının nerede olduğunu gösteriyorlar.

Aralarında bir çeşit iletişim kurduklarını belirten Prof. Ratnieks, "Birbirleriyle iletişim kuruyorlar. 'Bakın burada iyi bir yiyecek buldum' diyorlar. Arıların büyük çoğunluğu bu dansı yapmaz. Sadece çok iyi bir konum bulduklarında dans ederler. Kafeinin arılar üzerindeki etkisi uyuşturucuya benziyor ve nektar sanki daha iyi kalitede ve daha çok şeker varmış gibi davranıyorlar" diyor.

Araştırmanın içerisinde bulunan bir diğer bilim insanı Dr. Margaret Couvillon da kafenin arılar üzerinde şaşırtıcı bir etkisinin olduğunu belirterek, "Kafein alan arılar aynı bitkiyi boşaldıktan sonra bile günlerce ziyaret ettiler. Dolayısıyla üç dört saat süren bir kafein deneyiminin etkisi günler boyunca unutulmuyor" dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0