• Anasayfa
  • Bilim
  • Asitte Yaşamayı Başaran Yeni Bir Tür Solucan Keşfedildi!

Asitte Yaşamayı Başaran Yeni Bir Tür Solucan Keşfedildi!

0
0
0
0
0
Asitte Yaşamayı Başaran Yeni Bir Tür Solucan Keşfedildi!
Araştırmacılar, asit içerisinde yaşayabilen yeni bir solucan türü keşfettiler.
Amerika'nın en vahşi bölgelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Colorado eyaleti 'Sulphur Cave' (Sülfür Mağarası) olarak bilinen, son derece ender bir yere sahip. İsminden de anlayabileceğiniz gibi bolca zehirli gazın ve asidin bulunduğu bu mağaraya gerekli ekipman ve korumalıklar olmadan girilemiyor. Mağaranın yapısını araştıran kişiler, 'yeryüzündeki cehennem' olarak isimlendirilen bu mağarada yaşayan yeni bir solucan türü keşfettiler.

Topluluklar halinde yaşayan ve birbirlerine sarılan bu solucanların neden sarıldıklarını anlamlandıramayan araştırmacılar, yaptıkları incelemeler sonucunda solucanların mağaranın tavanından damlayan asitle birlikte yere inen bakterileri yemek amacıyla birbirlerine sarıldıkları sonucuna ulaştılar.
 

Denver Museum of Nature and Science'da görevli olan David Steinmann, limnodrilus sulphurensis isimli bu türün incelenerek  sülfüre dayanıklılık özelliklerinin kopyalanabileceğini düşündüğünü dile getirdi. Bu özellik sayesinde insanlar ve diğer canlıların sülfür gazına karşı bağışıklık kazanabilir ve yanardağ gibi sülfürün bol olduğu, verimli ve araştırılması gereken bölgelerde daha fazla vakit geçirebilirler.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0