• Anasayfa
  • Bilim
  • Asteroit Çarpması Sırasında Elmas Oluştuğu Keşfedildi!

Asteroit Çarpması Sırasında Elmas Oluştuğu Keşfedildi!

1
0
0
0
0
Asteroit çarpması sırasında oluşan etkiler sayesinde elmas oluşabildiği keşfedildi. Yüksek basınç ve sıcaklıklarda oluşan elmaslar, asteroitlerin çarpma şiddetini anlamamıza yardımcı olabilir.
Meteorlara göre çok daha büyük olan asteroitler, Dünya'ya çarptıkları sırada binlerce kilometre ötede bulunan bölgeleri etkileyebilir ve gezegenimize çok büyük oranda zarar verebilirler. Genellikle Dünya'dan çok uzakta bulunan bu gök cisimlerinin Dünya'ya düşmesini kimse istemez elbette, ancak bu haberimizde asteroit düşmesinin iyi olabileceğinden de bahsedeceğiz.

Yıllardır asteroitler ve asteroit çarpmalarının etkileri üzerinde çalışmalar yürüten bilim adamları, Dünya'ya asteroit düşmesinin nelere neden olabileceğini sorguluyorlar. Çalışmaları yürüten bazı bilim adamlarının belirttiğine göre asteroit düşmesi anında ortaya çıkan ısı ve basınç, elmasların oluşmasını sağlayabilecek derecede büyük. Bu ilginç teoriyi araştırmaya başlayan bilim adamları, asteroit çarpışmalarından elde edilen parçaları incelemeye başladılar. 


(İncelenen parça)

Bu araştırmalar kapsamında asteroitlerin düştüğü bölgelerde bulunan parçaları inceleyen bilim adamları, bu parçaların içerisinde elmas bulmayı başardılar. Yani asteroitlerin düştüğü bölgelerde elmas bulmak mümkün. Dünya'ya geçtiğimiz 20 sene içerisinde 556 asteroit düştü ancak bunlardan sadece bir tanesi Türkiye sınırlarında gerçekleşti. Bu nedenle belki biz değil fakat yabancılar (özellikler Ruslar), asteroitleri gözleyerek zengin olabilme potansiyeline sahipler.


(1994-2013)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0