• Anasayfa
  • Bilim
  • Babiller'in Avrupalılar'dan 1400 Yıl Önce Gezegenlerin Konumunu Hesaplayabildiği Keşfedildi!!

Babiller'in Avrupalılar'dan 1400 Yıl Önce Gezegenlerin Konumunu Hesaplayabildiği Keşfedildi!!

1
0
0
0
0
Araştırmacıların son bulgularına göre Babiller, Avrupalılardan tam 1400 sene önce gezegenlerin konumlarını hesaplayabiliyorlardı.
Science dergisinde yayınlanan bir makale, Babiller'in Avrupalılar'dan yüzlerce yıl önce gezegenlerin konumlarını hesapladığını iddia ediyor. Sanat, bilim ve mimari yapıları sayesinde oldukça ünlü olan bu eski Mezopotamya uygarlığı, makalede iddia edilene göre Avrupalılar'dan 1400 yıl önce, yani yaklaşık M.Ö. 350 yıllarında gezegenlerin konumlarını hesaplayabilecek bilgilere sahiplerdi. Gökyüzü çalışmaları yapan tüm bilim adamlarının ve uygarlıklarının tarihini değiştirecek olan bu yeni bilgi, Babillerin gezegenlerin konumunu hesaplamak adına geometriyi kullandığını iddia ediyor.M.Ö. 350 ve 50 yılları arasında yazılmış olan dört tableti bulan ve bu tabletleri inceleyen bilim adamları tarafından keşfedilen yeni bilgiye göre Babiller, gezegenler üzerinde yaptıkları gözlem çalışmalarını oldukça ilerletmişlerdi ve hatta Jüpiter'in konumunu hesaplayabilmişlerdi. Bilimsel araştırmalar bu hesaplamaların Avrupalılar tarafından 14. yüzyılda gerçekleştirildiğini gösteriyordu ancak keşfedilen bu tabletler sayesinde Babiller'in Avrupalılar'ı etkilemiş olabileceği düşünülüyor.


 
Yazılan tabletlerde Jüpiter'in gün dönümlerinde ortaya çıkışını açıklamış olan Babiller, dev gezegenin 60 ve 120 gündeki konumunu belirlemeyi başarmışlar.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0