• Anasayfa
  • Bilim
  • Bakan Eroğlu’nun ‘Bizden İyi Değiller’ Dediği NASA’dan Cevap Geldi

Bakan Eroğlu’nun ‘Bizden İyi Değiller’ Dediği NASA’dan Cevap Geldi

2
0
0
0
0
Geçtiğimiz günlerde NASA’nın Doğu Akdeniz ülkeleri için yaptığı açıklamaya karşılık ‘bizden iyi değiller’ diyen Bakan’a cevap geldi.
Şimdi olaya yabancı olanlar için şöyle bir giriş yapalım. NASA, geçtiğimiz haftalarda Türkiye dahil olmak üzere bazı Doğu Akdeniz ülkelerinde son 900 yılın en kurak döneminin yaşandığını açıklamıştı. Sonrasında ise Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM’de gazetecilerle sohbet ederken bu konuyla ilgili gelen bir soruya ‘NASA’nın meteorolojik tahminleri bizden iyi değil. Geçen yıl yaptıkları tahminlerin birçoğu tutmadı bile. NASA da kim oluyor?’ cevabını vermişti. NASA ise Bakan’ın yaptığı açıklamaları karşılıksız bırakmadı ve bir açıklama yaptı.

NASA’nın sözcüsü Sean Potter’ın Hürriyet’e yaptığı açıklamada bunun NASA’ya ait resmi bir rapor olmadığını belirterek şunları söyledi: “Bahsedilen araştırma NASA merkezinden de dahil olmak üzere bir grup bilim insanı tarafından yürütüldü. Yani bize ait resmi bir açıklama değil” dedi.Son olarak Bakan Eroğlu’nun ‘NASA’nın meteorolojik tahminleri bizden iyi değil’ sözlerine cevap veren Potter, “NASA, hava tahmini uydularını kontrol etmez ve buna yönelik tahminlerde bulunmaz. Bu, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) sorumluluğundadır” dedi.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0