• Anasayfa
  • Bilim
  • Basra Körfezinde Küresel Isınmadan Dolayı 2045'e Yaşam Alanı Kalmayabilir

Basra Körfezinde Küresel Isınmadan Dolayı 2045'e Yaşam Alanı Kalmayabilir

0
0
0
0
0
Küresel ısınma hayatımızı ve yaşadığımız yerleri etkilemeye devam ediyor. Değişen iklim ve yer şekilleri insanların yaşadığı yerleri terk etmesini ve yeni yerler aramasına sebep veriyor. Bilim insanları 2045 yılına kadar Basra Körfezinde küresel ısınma ve çölleşmenin etkisiyle insan yaşamına uygun olmayacağını ifade ediyorlar.
Basra Körfezi bilindiği gibi fosil yakıtların dünyadaki sayılı kaynaklarından bir tanesi. Arap dünyasının da zengin olmasının altında yatan sebeplerden biriside fosil yakıtlardan elde edilen gelir. Ama yakın bir zamanda Basra Körfezindeki bu hakimiyet son bulacak gibi. Bilim insanlarının yapmış olduğu tahminlere göre sıcaklık artışından dolayı Basra Körfezindeki çöllere insanlar giremeyecek ve burası insan yaşamına uygun bir yer olmayacak.

Değişen iklim ve artan sıcaklık yüzünden insanlar Basra Körfezinden başka bir yerlere gidecekler. Bilim insanları Basra Körfezindeki bu sıcaklık artışına insan vücudunun uyum sağlayamayacağını ve çöle girmenin mümkün daha olmayacağını söylediler.Yapılan sıcaklık tespitleri ve gelecek yıllar için tahmini ölçümlere göre Basra Körfezinde sıcaklık bir önceki yıllara göre 5 derece birden artacak. Yukarıdaki haritadan da adım adım gösterildiği gibi sıcaklık 2045 yılına dek artacak. Sera gazı salınımları da dikkate alındığında yakın bir gelecekte Basra Körfezi diye bir yer kalmayacak gibi.Bu konuyla alakalı olarak İran, Suudi Arabistan, Katar, Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinin acilen bir karar alması gerekmektedir. Eğer ki teknolojik alt yapılar bu bölge de kullanılmazsa Basra Körfezinin yanı sıra bu durumun insan sağlığını da ciddi bir şekilde tehdit edeceği vurgulanıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0