• Anasayfa
  • Bilim
  • ​Beyin Travması Geçiren Adam Fransızca Konuşmaya Başladı!

​Beyin Travması Geçiren Adam Fransızca Konuşmaya Başladı!

1
0
0
0
0
İnsan beyninin ne denli süprizlere açık olduğunu gösteren ve tıpta son derece nadir olarak rastlanan vakalara bir yenisi daha eklendi.
Bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin, insan beyni hala büyük bir kısmı çözülememiş bir bulmaca gibi. Ve insan beyninin yapabildikleri her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Haberimize konu olan İtalyan vatandaşın da içinde bulunduğu durum buna çok güzel bir örnek.

Tıpta kompülsif yabancı dil sendromu şeklinde adlandırılan bir hastalık mevcut. Bu sendromun belirtileri ise kişinin daha önceden ikinci dil olarak öğrendiği ve bilinç altında yer edinen bir dili, genellikle kafa travmaları sonrası konuşması, ya da konuştuğun anadilinin aksanının bu dil ile harmanlanması şeklinde oluyor.İşte İtalyan J.C. adlı kişinin de mağduru olduğu sendrom tam olarak bu. Beyin travması geçiren J.C., tedavisinin ardından kendine geldiğinde ilkokul yıllarında öğrendiği Fransızcayı konuşmaya başlamış. 

Sürekli olarak Fransızca konuşan ve karakteristik özelliğine bunu  abartılı şekilde yansıtan J.C., ses tonununda ve hareketlerinde özellikle sinema filmlerinde yansıtılan Fransız karakterlerine benzeyen tavırlar sergilemekte, Fransızca okuyup, Fransız yiyecekleri tüketmekteymiş.Çevresindekilerle sürekli olarak Fransızca konuşan J.C.'nin yazarken ise İtalyancayı kullandığı belirtilmiş. Tıp tarihinde şimdiye kadar kayıtlara geçmiş kompülsif yabancı dil sendromundan muzdarip hastaların sayısı 60 civarında. Bu sendroma yakalanan hastalara anadillerine dönmeleri için terapiler uygulanmakta. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0