• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim Adamları Dinozorları Yeryüzünden Silen Asteroidi İnceleyecek!

Bilim Adamları Dinozorları Yeryüzünden Silen Asteroidi İnceleyecek!

0
0
0
0
0
Dünya'ya çarpmasıyla birlikte dinozorların dönemini sona erdiren dev asteroid, bu çarpmadan sonra hayatın nasıl yeniden başladığını anlamak için araştırılacak.
Bundan milyonlarca yıl önce Dünya çok daha farklı bir yerdi. Kıtaların şekilleri farklıydı, şimdiye göre çok daha genç ve asi olan gezegenimizin iç düzeni tam olarak oturmuş değildi ve yeryüzüne dinozorlar hükmediyordu. Metrelerce yüksekliğe ve tonlarca ağırlığa sahip olan bu canlılar, çok uzun süre yeryüzünde bulundular ancak Dünya'ya dev bir asteroidin çarpmasıyla birlikte tüm dinozorların tek tek soyu tükendi.

Bilim adamları astreoid çarpmasıyla birlikte dinozorların yok olduğuna inanıyorlar. Yapılan araştırma çalışmaları (katman ve manyetik alan incelemeleri) sonucunda bu asteroid'in, bugün Meksika Körfezi olarak anılan yere düştüğünü belirleyen bilim adamları, şimdi de bu asteroidi inceleyeceklerini açıkladılar. Asteroidin incelenmesindeki amaç ise çarpmanın ardından hayatın nasıl yeniden başladığını öğrenebilmek.Tam 65.5 milyon yıl önce gerçekleşmiş olan bu çarpmanın araştırılmasındaki bir diğer neden de astreoidin çarptığı bölgedeki canlılığın nasıl oluştuğunu anlayabilmek. Bilim adamlarının söylediğine göre asteroidin dış katmanlarından birisi 750-1500 metre aşağıda bulunabilir. Böylesine büyük bir çarpışmanın yaşanmış olması, bölgedeki canlılığın tamamen ortadan kalkmasına neden olabilirdi. Bunun olmamasını sağlayan etken, asteroidin dış kısmında bulunan ve bu alanı çoğalmanın merkezi olarak kullanan mikroplar olabilir.

Bir teoriye göre de bu asteroid, Dünya'ya başka canlı türlerinin oluşmasını sağlayan canlılar da taşımış olabilir. Araştırmaların başlamasıyla birlikte ilk bilgilere ulaşılacak.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0