• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim Adamları Düşünceleri Kelimelere Dönüştüren Sistem Ürettiler!

Bilim Adamları Düşünceleri Kelimelere Dönüştüren Sistem Ürettiler!

0
0
0
0
0
Bilim adamları cerrahi yöntemlerle bağlanan ve hastaların düşüncelerini kelimelere dönüştüren sistem ürettiler.
Teknolojinin gelişimiyle doğru orantılı olarak gelişen tıp, günden güne hasta insanlara daha iyi ve kolay yöntemlerle yardım edilebilmesini sağlıyor. Bu hastalardan bazılarının hastalığının tedavisi şimdilik mümkün olmasada teknolojinin de biraz yardımıyla hasta kişi, sağlıklı insanlarla neredeyse aynı yaşam şartlarına ve imkanlara sahip olabiliyor.

Stanford Üniversitesi'nin Neural Prosthetics Translational Lab bölümünde görevli olan araştırmacılar, teknolojinin imkanlarını ve tıbbı kullanarak ALS gibi oldukça büyük ve günlük hayata dahil olmayı imkansız kılan hastalıklara yakalanan kişilerin konuşabilmesini sağlayacak bir sistem yapabilmeyi başarmışlar.
 

Geliştirilen sistemin kullanımı, öncelikle bir ameliyat ile sistemi kullacak olan kişinin motor korteksine elektrotlar yerleştirilmesini gerekli kılıyor. Hastanın motor korteksine yerleştirilen elektrotlar ortalama 100 adet oluyor ve 4x4mm sensöre sahip oluyor. Bu elektrotlar, beynin motor korteksinde elektrik iletimi ile gerçekleşen fakat uzuvlara iletilemeyen düşünceleri ve komutları sensörleriyle algılayabiliyor ve sistemin bir diğer parçası olan bilgisayara verileri gönderiyor.

Bilgisayarda bulunan karmaşık bir yazılım, bu elektrik ölçümlerinin değerlere göre değerlendirmesini yapıyor ve kişinin aklından geçenleri tahmin ediyor. Yazılım ve elektrotların birlikte çalışmasıyla sistem, 1 dakikada 6 kelime anlayabiliyor. Bizlere göre çok az olan bu kelime sayısı, konuşma imkanı bulunmayan o şanssız insanlar için son derece değerli.Hastaların bu sistemi kullanarak bilgisayar kullanabilmesi de düşünülmüş. Hasta bilgisayarın kullanımını düşünüyor ve bilgisayar bunu kendine bir komut olarak algıralayarak işlemi gerçekleştiriyor. Sistem ilk kullanılmaya başlandığında bu işlemi hastalar, ekrandaki herhangi bir noktaya mouse'u sürüklemek için yaklaşık 25 saniyeye ihtiyaç duyuyorlardı. Fakat sonradan yapılan güncellemelerle bu süre 8.5 saniyeye kadar düşürüldü.

Bu sistem şu an motor korteksten verilerin alındığı ilk ve tek sistem. Bu nedenle geliştirilmesi gerekiyor. Sistem geliştikçe hastalar, hastalıklarından dolayı hiçbir eylemi yerine getiremeyecek olsa da aramıza katılabilecektir. Bu, onların hayatında çok büyük bir fark yaratırdı.

Kaynak: DigitalTrends 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0