• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim Adamları Fare Beynini Uzaktan Kumandayla Kontrol Etmeyi Başardı

Bilim Adamları Fare Beynini Uzaktan Kumandayla Kontrol Etmeyi Başardı

2
0
0
0
0
Bilim Adamları Fare Beynini Uzaktan Kumandayla Kontrol Etmeyi Başardı
Bir grup bilim adamı, bir laboratuvar faresinin sinir sistemini uzaktan kumanda vasıtası ile kontrol edebilecekleri şekilde değiştirerek sinir uyarılarının etkileri üzerinde çalışmayı başardı.
İnsan saç telinden daha ince bir implant yerleştirerek farenin belirlenen bir yol üzerinde hareket etmesini sağlayan bilim adamları enjekte ettikleri ilaçlarla aktif nöronların takip edilebilmesi için parlamasını da sağladılar.

Şimdiye dek nörobilimciler çeşitli ilaçlar ve çok daha büyük tüplerle birlikte fiber optik kablolarla sinir hareketlerini inceleyebiliyorlardı; ancak bu durum, farenin beynine zarar verebilecek bir cerrahi müdahale gerektiriyor ve farenin sinir hareketlerini kısıtladığından elde edilen verilen çok sağlıklı olmayabiliyordu.

Washington Üniversitesi Tıp fakültesi ve Illinois Üniversitesi tarafından geliştirilen implant, çok daha az beyin dokusunun değiştirilmesine ve hasarın çok daha düşük seviyede kalmasına izin verirken daha önce kullanılan büyük tüplerin ve kabloların da kullanımına gerek bırakmıyor.

Farenin kafasına yerleştirilen cihaz ufak bir bataryadan güç alıyor ve test sırasında kullanılacak ilaçları fareye enjekte edecek ufak bir mekanizmadan oluşyor.

Deney sırasında farenin daireler halinde yürümesi sağlanırken kullanılan morfin benzeri ilaç farenin beyin komutlarını ve motivasyonunu belirleyen bölgesine enjekte edildi.

Bir başka deneyde ise optogenetik adlı bir teknik kullanan bilim adamları farenin beyin hücrelerini uyaran minyatür LED ışıklar kullanarak uzaktan kumanda yardımı ile farenin kafesin bir köşesinde sabit kalmasını sağladı. Deneyler sırasında fare uzaktan kumandaya yaklaşık 1 metre kadar uzaktaydı.

Cell isimli bilim dergisinde yayımlanan araştırma raporunda bu çalışmanın sinir sisteminde meydana gelen bozulmalar dışında stres, depresyon, madde bağımlılığı gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabileceği söyleniyor.

(geçen yıl böceğin birine kumanda takmışları, şimdi fare; seneye uzaktan kumandalı insan yapar bunlar)
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0