• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim Adamları Kök Hücreden Sperm Üretmeyi Başardı!!

Bilim Adamları Kök Hücreden Sperm Üretmeyi Başardı!!

2
0
0
0
0
Çinli bilim adamları farelerin kök hücrelerini kullanarak sperm ürettiler.
İnsan vücudunda çeşitli hücreler vardır. Bu hücrelerin hepsi, insanın oluşma aşamasında üretilen "kök hücre" adındaki tek bir hücrenin değişmesiyle oluşur. Vücudumuzdaki tüm hücrelerin ve organların oluşmasını sağlayan kök hücreler, bizde olduğu gibi diğer canlılarda da mevcuttur. 

Kök hücrelere sahip olan hayvanlar üzerinde çalışmalar yapan Çinli bilim adamları, farelerin kök hücrelerini değiştirmek ve bu canlılarda bulunan diğer hücreleri üretmek için çalışmalar yürütüyorlar. Yürütülen çalışmalar kapsamında farelerin kök hücrelerinden sperm üretmeyi başarmış olan bilim adamları, bu spermin tamamen işlevsel olduğunu göstermek adına yapay döllenme işlemi gerçekleştirdiler.Yapay döllenme işleminde üretilen spermi bir fare yumurtasına enjekte eden ve yumurtanın başarıyla döllenmesini sağlayan bilim adamları, yapay spermin normal spermlerden farklı olmadığını kanıtlamış oldu. Çalışmayı konu alan bir yazı yayınlayan Jiahao Sha: "İnsanlarda bu işlemin uygulanabilmesi için daha çok yol katetmemiz gerekiyor. Eğer bu yöntem güvenli ve etkili olarak kullanılabilirse, bebek sahibi olamayan kişiler için yeni umutlar doğabilir" şeklinde konuştu.

Kök hücreden sperm üretme yöntemi sayesinde kısır olan erkeklerin de bebek sahibi olabileceği belirtiliyor. Çinli bilim adamları bu konudaki araştırmalarına devam edecek.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0