• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim Adamları Körlüğe Tedavi Bulmuş Olabilir!

Bilim Adamları Körlüğe Tedavi Bulmuş Olabilir!

0
0
0
0
0
Bilim adamları körlük ve diğer kusurların tedavisinin kök hücrelerde saklı olduğuna inanıyor. İlerleyen günlerde bunun doğruluğu görülecek.
"Kök hücre tedavisi" son yıllarda çok sık şekilde duymaya başladığımız bir cümle haline geldi. İnsan vücudundaki bütün hücrelerin ilk formu anlamına gelen kök hücre, vücutta bulunan herhangi bir hasar veya eksiklik durumunda bu bölgedeki hücrelerin yeniden oluşmasını sağlıyor ve sorunun giderilmesine yardımcı oluyor. Bilimsel araştırmalara göre, insan vücudundaki bütün hücrelerin oluşumunu sağlayan kök hücre, bozulan bir yapının da yeniden oluşumunu sağlayabilecek kapasiteye sahip fakat bu şimdilik tam gerçekleştirilebilmiş değil. Bu nedenle yıllardır sürdürülen çalışmalardan sadece çok azı başarıya ulaşabilmiş ve oranın bu kadar az olmasına bağlı olarak tedavi maalesef "başarılı" sayılamıyor.Araştırmalar ve çalışmalara devam eden bilim adamları, günümüzde yaşanılan ve en büyük engellerden birisi olan körlük üzerinde kök hücre tedavisini denemeye karar vermiş. Moorfields Eye Hospital tarafından 60 yaşında yaşlanmaya bağlı körlük çeken bir hastaya uygulanan kök hücre tedavisi, şu ana kadar oldukça iyi devam eden bir tedavi süreci. 

Yaşlı kadının nakil işlemleri ve ameliyat konusundaki bütün uygulamalar şu an tamamlanmış bulunmakta. Doktorlar kadına nakledilen kök hücrenin gözde nasıl tepki vereceğini inceleyecekler. Bu verilen tepkilere göre ya körlüğün tedavisi bulunmuş olacak ya da diğer ameliyatlar daha bilgili bir şekilde gerçekleştirilecek. 

Kök hücrelerin kullanım alanının tüm insan vücudu olması, bu araştırmaları son derece önemli kılıyor. Umarım ilerleyen senelerde kök hücrelerin yapılarını tam olarak çözebilir ve bu hücrelerin yapılarına göre kullanım alanlarını şekillendiririz.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0