• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim Adamları Metali Uzatarak Güçlendiriyor!

Bilim Adamları Metali Uzatarak Güçlendiriyor!

0
0
0
0
0
Bilim Adamları Metali Uzatarak Güçlendiriyor!
Elektronik ürünleriniz artık daha uzun ömürlü ve güçlü olacak!
Düz mantık ile düşününce, bir maddeyi esnetmek, genişletmek o maddeyi zayıflatacağını, güçsüzleştireceğini düşünmeniz doğal. Fakat metal için artık bu durum tam tersi, metali nano düzeyde uzatmak metali daha da güçlendiriyor.

Bilimadamları, metali kusursuzlaştırmak içi nanoskopik metal kristallerini toplayan bir yöntem geliştirdiler.

Bu yöntem, metalin belli bir süre boyunca nazikçe gerilmesi ile ouşan kaymaları yüzeye çıkarıyor ve metalden bu kaymaları atıyor.

Kaymaların metalden uzaklaştırılmasıyla birlikte, metalin çatlama ve işlevini yitirme özelliği gözle görülür derecede azalma gösteriyor. Sonucunda daha uzun yıllar özünü koruyabilen, çatlaması ve kırılması daha zor olan metaller elde ediliyor.

Bu teknik tabiki hemen aklınıza gelen "e ulan ozaman artık binalar da yıkılmaz, arabalar parçalanmaz." şeklinde araba, bina gibi büyük (makro ) seviyedeki metallerde ne yazık ki kullanılamıyor. Çünkü nanoölçekli metali geliştiren bu yöntem , makro ölçekli büyük metallerde aynı gelişmeyi göstermenin aksine, zarar veriyor.

Bu yeni teknik, daha çok ufak kırılmalarınbizlere büyük hasar verdiği, elektronik eşya düzeyinde büyük fayda sağlayacak. Artık telefonumuzun, bilgisayarımızın işlemci yongaları daha sağlam olacak, çıt pıt kırılmayacak o ufak bacaklar.

Buyrun bilim adamlarının nano düzeyde bu tekniği metale nasıl uyguladığını videoda izleyebilirsiniz.
 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0