• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim Adamlarından Suda Yürüyüp Zıplayabilen Robot Böcek

Bilim Adamlarından Suda Yürüyüp Zıplayabilen Robot Böcek

0
0
0
0
0
Robot dünyasında her geçen gün önemli bir gelişme yaşanmaya devam ediyor. Son olarak robotlara eklenen üyeler suda yürüyüp zıplayabiliyor.
Suyun üstünde yol almayı insanoğlu binlerce yıldır çeşitli yöntemlerle başarıyor. Tabi bu durumu gerçekleştiren bizzat insanın kendisi değil, ürettiği araçlar. Ancak iş suyun üstünde hiçbir araç-gereç olmadan yürümeye gelince, o durum bizi şimdilik aşıyor.

Fakat benzer olay böcek alemi için geçerli değil. Pek çok böcek bu olayı, yani suyun üzerinde yürümeyi, koşmayı zaten başarabiliyor. Şimdi ise bu durum, robotlarda da geçerli oluyor. Seoul National University ve Harvard'da görevli biorobotik uzmanları, bir araya gelerek oluşturdukları ekip çalışması sonucunda suyun üstünde hem yürüyebilen hem de zıplayabilen robotik böceği yaratmayı başardılar.  ''Suyun yüzeyinde atlama hareketinin gerçekleşmesi için yeterli zamanda, doğru hızda, belli bir derinliğe baskı uygulamak gerekmekte'' açıklmasında bulunan ekip yetkililerinden Kyu Jin Cho, birden fazla prototipi bu bağlamda deneyerek sonuca ulaşmayı başardıklarını dile getirdi. Sadece suyun üzerinde durabilme işlemini gerçekleştiren böceklerden ilham almadıklarını söyleyen ekip, özellikle suyun üzerinde sıçrayabilen böcekleri araştırarak ve bu işlemin her aşamasını ciddi derecede inceleyerek istedikleri sonucu elde etmişler. 

''Böceklerin yaptıkları bu iş (suda yürüme ve zıplama), hem bedenlerinin hem de fiziksel zekalarının bir araya gelerek oluşturduğu bir şey ve biz, özellikle bu tarz bir fiziksel zekadan çok şey öğrenerek bunu benzer yetenekte ve performansta manevralar yapabilen robotlar üretmek için kullanıyoruz. 

Elde edilen verilen sonucunda üretilen robot böceklerin su üzerinde gerçekleştirdikleri atlamada ortaya çıkan ivme ve yükseklik ölçüleri, benzer zıplamanın normal zeminde yapılmasıyla neredeyse bire bir aynı. Yani bir nevi normal bir zeminde, sıradan bir böceğin gerçekleştirdiği atlama işleminin aynısını, robot böcekler su yüzeyinde gerçekleştirebiliyor.
''
 

Robotlar şu an oldukça başarılı durumda. Ancak ekip sistemi daha fazla geliştirerek üretilen robotların seviyelerini bir üst düzeye çıkarmaya ve benzer kapasiteye sahip farklı robotlar üretmeye devam etmek istiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0