• Anasayfa
  • Bilim
  • Dinozorları Yok Eden Asteroidin Kraterinden İlk Örnek Alındı

Bilim İnsanları, Dinozorları Yok Eden Asteroidin Kraterinden İlk Örneği Aldılar!

0
0
0
0
0
Bilim İnsanları, Dinozorları Yok Eden Asteroidin Kraterinden İlk Örneği Aldılar!
Dinozorları yeryüzünden silen asteroidin kraterinden ilk örnek alındı.

Dinozorlar çağını araştıran bilim insanları, bu çağda yaşayan devasa canlıların yapısını öğrenmek ve onların yaşadığı çağda gezegenimizin nasıl olduğunu kavrayabilmek adına durmadan çalışmalar yapıyorlar. Dinozorlar çağı hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmek adına dinozorların türüne son darbeyi vuran asteroidi incelemeye karar veren bilim insanları, Meksika Körfezi'nde bulunan asteroid kraterini incelemeye başlayacaklarını bildirmişlerdi.

Yaklaşık 2 aydır bu çalışmaları sürdüren bilim insanları, tam 180 kilometre çapa ve 20 kilometre derinliğe sahip olan kraterden ilk örneği aldıklarını açıkladılar. 1978 senesinde yeri saptanan kraterin en fazla 10 kilometrelik bir asteroid tarafından oluşturulduğunu açıklayan araştırmacılar, günümüzden tam 66 milyon yıl önce gerçekleşen çarpışmayla oluşmuş bölgede delme çalışmaları yapıyorlar. Çalışmaları yürüten ekipte bulunan Joanna Morgan "Çarpışmayla oluşan kraterin en üst halkasındayız ve 80 metre aşağı inebilmiş durumdayız" dedi. 
 

 


6 Haziran tarihine yetecek kadar araştırma bütçesine sahip olan ekip, yaklaşık 1.5 km'ye kadar kazı yapacaklar. Kraterden alınan örneklerin incelenebilmesi için biraz daha zaman gerekiyor.

 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0