• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, Genleri ile Oynanmış İnsan Embriyosu Oluşturdu

Bilim İnsanları, Genleri ile Oynanmış İnsan Embriyosu Oluşturdu

0
0
0
0
0
Bilim İnsanları, Genleri ile Oynanmış İnsan Embriyosu Oluşturdu
Uzun süredir üstünde çalışılan proje sayesinde bilim insanları artık insan embriyosunun genleriyle oynayabilecek.
Bilim insanları, tarihte ilk defa insan embriyosunun genleriyle oynamayı başardılar.

Sun Yat-sen Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucunda, CRISPR/Cas9 tekniği ile HBB denilen bir gen ile oynayarak, kan hastalığına sebep olabilecek genleri embriyonun dışına attılar.

Bu olay, CRISPR tekniği kullanılmaya başladığından beri ilk defa embriyonik insan geni üzerinde kullanıldı. CRISPR/Cas 9 methodu, kompleks enzim üzerinde çalışarak hatalı genleri DNA’nın üzerinde çıkartmaya yarayan bir yöntemdir.

Teknik, olgun hücreler üzerinde iyi bir çalışma ile birlikte denendi. Deneyin çok az bir kısmı halka yayınlandı.

Bir yandan Parkinson, Down Sendromu ve bir çok genetik hastalığa çözüm olabilecek yöntem bu hastalıkları yok ederken aynı zamanda çok önemli genetik sonuçlara da yol açabilir. Hatta tedavi edilmek istenen hastalıktan çok daha sıkıntılı bir duruma neden olabilir.


Tıp tarihinde belkide bir devrin başlangıcı olarak gösterilen bu olay, şimdiden büyük tartışmalara yol açmış gibi gözüküyor. Birçok etik kanunu ezip geçen bu teknik yüksek mertebedeki profesörlerin bazıları tarafından sert bir şekilde eleştirilirken, “Biz insanız, deney faresi değiliz” gibi tabirlerin kullanılmasına yol açtı.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0