• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, Kalp Kırılmasının Ölümle Sonuçlanabileceğini Kanıtladı

Bilim İnsanları, Kalp Kırılmasının Ölümle Sonuçlanabileceğini Kanıtladı

0
0
0
0
0
Çeşitli olaylar doğrultusunda yaşadığımız üzücü olaylardan kaynaklanan kalp kırılmaları, bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre ölümcül sonuçlar doğuruyor.  
Bu zamana kadar çoğumuzun sevgilisi olmuştur veya o da olmadı platonik bir aşkı vardır. Sevgili olaylarına girdiğinizde ise sonsuz trip deryasında kaybolup gitmeniz ise (istisnalar da var tabi) gayet olası bir durum. Bu tip tribal enfeksiyon durumları yaşayan herkes gayet iyi bilir ki ömürlerden ömür gider ve hayata karşı yaşama sevinci kaybolur. Hele birde sırılsıklam aşıksanız fişi çekmişsiniz demektir.

Hani her tartışmanın sonuna taraflardan biri diğerine ‘’kalbimi kırdın!’’ der ve karşı taraf onu pek sallamaz ya, aslında bu kalp kırılması dediğimiz olay aslında o kadar da küçümsenecek bir şey değil. Çünkü ‘’kırık kalp sendromu’’ adıyla tıpta yerini alan rahatsızlık, ilişkideki olumsuz bir durum karşısında tüm kimyanızı değiştiriyor. Bu sendromu yaşadığınız zaman kalbinizin kan pompalama stabilizasyonu stres hormonlarının baskısı sonucunda geçici veya kalıcı olarak bozuluyor.  Bu hastalığın erkeklerde görülme oranı ise %10 olarak açıklanmış. Yani kısacası bu üzücü durumla kadınların daha fazla karşılaştığı söylenebilir. İlk defa 1991 yılında Japon bilim adamları tarafından keşfedilen kırık kalp sendromunda, nefes daralması ve ani göğüs ağrıları hissediliyor. Bu alanda ciddi bir araştırma yürüten Minneapolis Kalp Enstitüsü’nde görevli bilim insanları, 200’den fazla hastayı inceleyerek sendromun temeline inmeyi hedeflemiş ve kısmen başarılı olmuş. Yapılan gözlemlere göre ise tedavi altında olan hastalardan %10’u bu sendrom nedeniyle hayatını kaybediyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0