• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, Kanı Bir Dakikada Durduran Jel Geliştirdi

Bilim İnsanları, Kanı Bir Dakikada Durduran Jel Geliştirdi

0
0
0
0
0
Bilim İnsanları, Kanı Bir Dakikada Durduran Jel Geliştirdi
Rusya’nın Nijniy Novgorod üniversitesindeki bir grup bilim insanı, kanın akışını bir dakikada durduran bir jel geliştirdiler.
Nijniy Novgorod Üniversitesi araştırmacıları, yapısında kabuklu hayvanların kabuklarından elde edilen doğal polimer klitosan bulunan bir jel geliştirdi. Bu jel, kanın akışını bir dakika içerisinde durduruyor.

Projenin yöneticisi olan Mihail Gorşenin şimdilik test aşamasında olduklarını belirterek, jelin kan hücrelerine bağlanıp hızlı bir şekilde pıhtı oluşturduğunu, ek bileşenlerle birlikte bu sürecin önemli ölçüde hızlandığını söyledi. Hatta laboratuvardaki bazı hayvanlarda bu sürenin 30 saniyeden daha kısa olduğu belirtildi.

Bu zamana kadar geliştirilen ve benzerlerinin 5 ila 7 dakika arasında durdurduğu ilaçlardan daha farklı bir yapısı bulunan jel, yaradan silinmesine ihtiyaç kalmadan kısa bir süre içerisinde çözülüyor.

Gorşenin, ilacın yalnızca dış kesiklerde değil, iç organların ameliyatları esnasında da kullanılabileceğini belirterek ilacın silinmesine gerek olmadığını söyledi. Buna sebep olarak ise ilacın yaranın içerisinde belli bir süre kaldıktan sonra çözüleceğini, kistlerin oluşumuna neden olabilecek sertleşmelere neden olmadığını belirtti. 

İlacı bir yıl içerisinde üretip satış için gerekli tescil belgelerini almayı hedeflediklerini belirten Gorşenin, seri üretim için gereken her şeyin hazır olduğunu söyledi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0