• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, Paralel Evrenin Keşfedilmiş Olabileceğini Açıkladı!

Bilim İnsanları, Paralel Evrenin Keşfedilmiş Olabileceğini Açıkladı!

3
1
0
0
0
Bilim insanlarının, evrenin oluşmasını sağladığı iddia ettiği Büyük Patlama’yı (Bing Bang) inceleyen astrofizikçi Ranga-Ram Chary, paralel evrenin izine rastlamış olabileceklerini açıkladı.
Öncelikle paralel evrenden (çokluevren) kısaca bir bahsedelim. Bildiğimiz evren, 93 milyar ışık yılı genişliğindedir. Paralel evren ise sonlu ve sonsuz var olan olası evrenlerin hipotezsel olarak bir bütünüdür ve bu evrenler, var olan zaman, mekan, madde ve enerjilerle birlikte fizin kanunları -ve değişimlerini- kapsar. Sadece astrofizikçilerin ilgilenmediği paralel evren, filozoflar tarafından tarihin en eski zamanlarından beridir araştırılan konulardan bir tanesidir.

Avrupa Uzay Ajansı’nda görevli olan astrofizikçi Ranga-Ram Chary, Büyük Patlama’nın yaşanmasından 100 bin yıl sonrasını incelediklerinde bazı veriler elde ettiklerini, bu verilerin evrenimizle çarpışan paralel evrenler olabileceğini iddia etti.

Ünlü bilim dergisi New Scientist’te yer alan araştırmada yaşadığımız evrenin tek olmayacağı, çok daha büyük bir boşluğun içerisinde olabileceği belirtiliyor. Chary’ye göre paralel evrenlerde yalnızca tarihsel çizgi değil, fizik kuralları bile farklı olabilir.Araştırmalarını kozmik mikrgodalga arka plan ışıması yardımıyla gerçekleştiren Chary, teorisinin yeni olduğunu ve hala bazı kanıtlara ihtiyacının olduğunu söyledi. Astrofizikçi, sonuçlara ulaşmak için kozmik mikrodalga arka plan modellerini kullanarak yıldız, gaz ve tozdan gelen sinyalleri kaldırdığını, sonrasında ise iddia ettiği parlak noktaların izine rastladığını belirtti.
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0