• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, Tüm Evrenden Daha Değerli Bir Gezegen Keşfetti

Bilim İnsanları, Tüm Evrenden Daha Değerli Bir Gezegen Keşfetti

8
3
1
0
0
Gök bilimciler, bu zamana kadar benzerine sadece bir kez rastlanan ve tamamen elmastan oluşan, evrenin en değerli gezegenini keşfetti.
Gezegen, bir nötron yıldızının yörüngesinde bulunuyor ve oldukça büyük bir basınca sahip. Bilim insanlarının raporuna göre bu basınç, gezegenin yapısında karbonun kristal olmasını sağlayarak elmas haline dönüştürdüğünü açıkladı.

Gök bilimciler, keşfedilen gezegenin büyüklüğünün, Dünya’nın 5 katı kadar olduğunu belirtti. Bu gezegenin, bir süpernova patlamasının kalıntısı olduğu ifade edildi. Gök bilimciler ayrıca keşfedilen bu gezegenin değerinin parayla ölçülemeyeceğini, dolayısıyla evrenin en değerli gezegeni olduğunu belirttiler.

Bu zamana kadar bulunan gezegen, en son 1992 yılında keşfedilmişti. Bilim insanlarının yeni keşfettiği gezegen, Dünya’dan yaklaşık 4 bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

PSR J1719-1438 adındaki nötron yıldızı, Parkes 64 metrelik radyo teleskobu kullanılarak keşfedildi. Yıldızın varlığı ise İngiltere’deki ve Hawaii’deki teleskoplarla doğrulandı.

Aşağıdaki çizimde PSR J1719-1438 yörüngesindeki elmaz gezegen görünüyor. Bu gezegen, yüksek basınçtan dolayı karbonun kristalleşerek elmasa dönüştüğü ölü bir yıldızın artığından meydana geldi.ABD’li, İngiliz, İtalyan, Alman ve Avustralyalı gök bilimciler, nötron yıldızının titreşimlerinin sistematik olarak yayılmasından yola çıkarak, yıldızın yörüngesinde bir gezegenin olabileceğini düşündüler ve bu sayede elmas gezegenin keşfedilmesini sağladılar. Titreşimleri inceleyen gök bilimciler, PSR J1719-1438 yıldızının 600 bin km uzaklığında elmas gezegenini keşfetti. 

Manchester Üniversitesi’nde akademisyen olan Benjamin Stappers’in Astronomy Now dergisine yaptığı açıklamada, “Nötron yıldız, hiç şüphe yok ki bir süpernova sonucunda bu şekle büründü. PSR J1719-1438 sistemi, şu ana kadar bu şekilde oluştuğunu tespit ettiğimiz tek yıldız sistemi” dedi.

PSR J1719-1438, gökteki titreşen yıldızları tespit etmek için yapılan ve toplamda 200 GB bilginin elde edildiği bir çalışma sonrasında keşfedildi. 

(Süpernova: Enerjisi biten Büyük Yıldızların şiddetle patlaması durumuna verilen addır. Bir süpernovanın parlaklığı Güneş'in parlaklığının yüz milyon katına varabilir.)
8
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
1
0
0