• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanlarından Korkutan Açıklama: ‘Antibiyotik Kıyameti’nin Kıyısına Geldik

Bilim İnsanlarından Korkutan Açıklama: ‘Antibiyotik Kıyameti’nin Kıyısına Geldik

0
0
0
0
0
Hemen hemen tüm bakterilere direnç gösteren antibiyotiklere karşı koyan bazı dirençli bakteriler bulduklarını belirten bilim insanları, bu durumun çok vahim sonuçlar ortaya çıkarabileceğini söylediler.
Antibiyotikler, iyileşmeyen yaralara karşı son çare olarak kullanılan ilaçlardır. Sağlık dergisi olan Lancet’te yayınlanan bir bildiride, en güçlü antibiyotiklerden olan Colistin’e karşı dirençli olan bazı bakterilerin Çin’deki domuz ve insanlarda görüldüğü belirtildi. Asıl korkutan açıklama ise bu direncin dünya genelinde yayılma ve tedavi edilmesi imkansız enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebep olma ihtimalinin bulunması.

Antibiyotik kıyameti adının verildiği bu bakterilerin tedavilere direnç göstermesi, tıp biliminde karanlık bir çağın başlamasına sebep olabilir. Antibiyotiğin kullanıldığı ameliyatlar ve kanser tedavilerinin tehdit altında bulunacağını belirten bilim insanları, buldukları bu gene MCR-1 adını verdiler. Mustasyona uğramış olan MCR-1’in, Colistin’in bakterileri öldürmesinin engellediğini belirten bilim insanları, bu genin test edilen hayvanların 5’te birinde, çiğ etlerin %15’inde ve 16 tane hastada görüldüğünü söylediler.Mutasyona uğramış olan bu genle ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Timothy Walsh, "Antibiyotik sonrası dünyanın gerçeğe dönüşmesi için tüm önemli unsurlar ortada. MRC-1 küresel düzeyde yayılırsa, ki bu artık olup olmama değil, ne zaman olacağı meselesi, ve gen kendisini kaçınılmaz bir şekilde diğer antibiyotiklere karşı dirençli genlerle birleştirirse büyük ihtimalle antibiyotik sonrası döneme geçeceğiz. Bu noktada örneğin bir hasta E.coli nedeniyle ciddi şekilde hastalanmışsa hiçbir şey yapamayacağız" dedi.

Leeds Eğitim Hastanesi’nde görevli olan Prof. Mark Wilox ise oldukça karamsar bir görüş belirterek, "Transfer oranı çok yüksek. Bu hiç iyi gözükmüyor. Tedavi yapamayacak duruma gelmemizden korkuyor muyum? Nihayetinde evet ama bu yıl mı, gelecek yıl mı, sonraki yıl mı görülür söylemek çok zor" dedi. Prof. Walsh, yakın bir zamanda Tarım ve Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşerek Colistin'in tarım alanında kullanımının yasaklanmasını görüşecek. Sivil toplum kuruluşlarından Antibiotic Action'da görevli olan Prof. Laura Kiddock ise bu antibiyotiklerin veterinerlik ve tıp alanında kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0