• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanlarının Geliştirdiği Test, İnsanların Ne Zaman Öleceğini Tahmin Edebildiğini İddia Ediyor

Bilim İnsanlarının Geliştirdiği Test, İnsanların Ne Zaman Öleceğini Tahmin Edebildiğini İddia Ediyor

0
0
0
0
0
Bilim İnsanlarının Geliştirdiği Test, İnsanların Ne Zaman Öleceğini Tahmin Edebildiğini İddia Ediyor
Yapılan çalışmalar sonucu bilim insanları, vücudumuzun ne kadar iyi ya da kötü yaşlandığını ölçebilen bir test bulduklarını açıkladılar.
Bilim insanlarının bulduğu test sayesinde bunama riski bulunan kişilerin önceden saptanabileceği ve tahminen ne zaman öleceğinin bilinebileceği belirtildi.

Londra’daki King’s College’ta yapılan çalışmalar sonucu bilim insanları, ‘biyolojik yaş’ın doğum tarihini kullanmaya göre daha faydalı olduğunu açıkladılar.

Gen Biyoloji adındaki bir dergide yayınlanan makale, yaşlanma süresinin ne kadar geciktirilebileceğine dair ipuçlarını paylaştı. 

Bilim insanlarının bulduğu testte, 150 genin davranışları kıyaslanarak hücrelerin ‘yaşlanma’ işaretlerine bakılıyor. İlk olarak 25-65 yaş arasında ve genel olarak hareketsiz yaşam tarzına sahip deneklerdeki 54 bin farklı gen faaliyetini inceleyen uzmanlar, sonrasında bu sayıyı 150’ye kadar düşürdü.

King’s College’tan Prof. Jamie Timmons’un yaptığı açıklamada, test edilen tüm dokularda sağlıklı yaşlanma işaretlerinin olduğunu be bu işaretlerin yaşam süresi ve bilişsel zayıflamaya yönelik birçok konuda ipucu verdiğini söyledi. Timmons, yaptıkları test sayesinde 40 yaşındaki bir kişinin bundan sonraki hayatını ne kadar daha sağlıklı yaşayabileceğine dair bir rehber oluşturulabileceğini belirtti.

Yapılan araştırma sonucunda yaş ve sağlık kavramlarının çok farklı olduğu ortaya çıktı. Örneğin bütün gün koltukta oturarak iş yapan bir kişinin sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir fakat vücudun yaşlanmasına ayrıca bir etkisi bulunmuyor.

Bunun dışında 70 yaşındaki bir grup erkek üzerinde yapılan test sonucunda bazı kişilerin yavaş, bazılarının ise daha hızlı yaşlandığı görüldü. Bu sayede Timmons ve ekibinin hangi kişilerin daha fazla yaşayacağına dair ellerinde somut veriler olmuş. Timmons, yaptıkları testin sonucunda “Kiminin ölme ihtimalinin hiç olmadığını, kiminin ölme ihtimalinin yüzde 45 olduğunu gerçekten tahmin edebildik” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0