• Anasayfa
  • Bilim
  • Yağ Oranı Düşürülmüş, Sağlıklı Çikolatalar Geliyor

Bilim Olaya El Attı: Yağ Oranı Düşürülmüş, Sağlıklı Çikolatalar Geliyor

1
0
0
0
0
Çikolata severlere müjde; sağlıklı, yağ oranı düşürülmüş çikolatalar geliyor.
Hemen hemen her insan çikolatayı sever. Hatta çikolata bağımlısı olanlar bile mutlaka vardır. Ancak şöyle bir gerçek var ki; çikolata aslında çok da yararlı bir şey değil. Aslında çikolata mutluluk hormonu salgılamamıza ve stres seviyesini düşürmemize katkıda bulunuyor fakat besin değerleri olarak yağ ve şeker sebebi ile fazla tüketmek zararlı.

Neyse ki bilim bu konuya da el attı. Amerika, Philadelphia'daki Temple University Fizik Bölümü araştırmacıları, elektrik alanı oluşturarak, bir nevi elekten geçirdikleri çikolataların yağ oranını düşürebildiklerini açıkladılarAslında çikolata üreticileri, çikolatanın yağ oranını düşürmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktalar. Fakat yağ oranı düşen çikolata, daha katı bir hal alıyor ve bu sebeple çikolata üretimi yapan cihazlar verimli şekilde çalışamıyor. Ya makineler tıkanıyor, ya da cihazların belli parçaları sıkışıyor. Ne var ki elektrik kullanılarak yapılan bu yeni yöntem, yağ oranını düşürürken çikolatanın akışkanlığını korumasını da sağlıyor.

Normalde çikolata, yağ yüzdesi %36 seviyesinin altına indiğinde katılaşmakta. Araştırmacıların yöntemi ile %20 daha az yağlı ve aynı zamanda akışkan çikolatalar üretilebiliyor. Üstelik çikolatanın tadında en ufak bir değişim olmuyor, hatta bazı gurmelere göre yağdan arınmış çikolata daha lezzetli oluyor. 

Araştırmacılar birkaç deneyin ardından bu tarz çikolataların üretilmesi ve sunulmasını sağlamak istiyorlar.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0